Christina Ricci

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Christina Ricci
Ilustracja
Christina Ricci (2008)
Data i miejsce urodzenia

12 lutego 1980
Santa Monica

Zawód

aktorka

Lata aktywności

od 1990

Christina Ricci (ur. 12 lutego 1980 w Santa Monica) – amerykańska aktorka filmowa.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się w Santa Monica jako najmłodsze z czworga dzieci Sary (z domu Murdoch) i Ralpha Ricciego. Posiada pochodzenie irlandzkie, szkockie i włoskie.

Zadebiutowała na wielkim ekranie w wieku zaledwie dziesięciu lat u boku Cher, Winony Ryder i Boba Hoskinsa w filmie Syreny. Prawdziwą popularność przyniosła jej już druga poważna rola: Wednesday Addams w kinowej wersji Rodziny Addamsów (1991). Kolejne filmy, takie jak Kacper, Rodzina Addamsów 2 czy Mali żołnierze, ugruntowały jej pozycję jednej z najpopularniejszych aktorek dziecięcych Hollywood. Podkładała także głos w grze „The Legend of Spyro: Dawn of the Dragon”. Z upływem lat, Christina Ricci zaczęła odchodzić od kina komercyjnego, skupiając się głównie na rolach w filmach niskobudżetowych, artystycznych (Życie i cała reszta Woody’ego Allena, Oko w oko z życiem Vincenta Gallo). W 1999 roku nominowana została do Złotego Globu w kategorii najlepsza aktorka za rolę w komediodramacie Wojna płci. W 2003 jako Selby Wall, lesbijka z prowincji, wystąpiła u boku nagrodzonej Oscarem Charlize Theron w dramacie biograficznym Monster. Występowała również gościnnie w takich serialach jak Ally McBeal, Joey i Chirurdzy; za rolę w tym ostatnim nominowana była w 2006 roku do nagrody Emmy. Aktorka próbuje również swych sił jako producent filmowy.

Christina Ricci zaangażowała się w kampanię prezydencką Johna Kerry’ego w wyborach prezydenckich w 2004 roku. Zaangażowana jest również w działalność fundacji Planned Parenthood pracującej na rzecz propagowania edukacji w kwestii świadomego planowania założenia rodziny, zdrowia seksualnego i praw reprodukcyjnych.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Aktorka[edytuj | edytuj kod]

  • Faraway Eyes (2020) jako Scarlet
  • Percy (2020) jako Rebecca Salcau
  • Wednesday (2022) jako Marilyn Thornhill

Aktorka gościnnie[edytuj | edytuj kod]

Nagrody

Rok Nagroda Kategoria Rezultat Źródło
1996 Saturny Najlepsza kreacja młodego aktora lub aktorki za Kacper (1995) Zdobyte [1]
1998 National Board of Review Najlepsza aktorka drugoplanowa za Wojna płci (1998) Zdobyte [1]
Stowarzyszenie Krytyków Filmowych z Florydy (FFCC) Najlepsza aktorka drugoplanowa za Wojna płci (1998), Oko w oko z życiem (1998), Fotokłopoty (1998) Zdobyte [1]
1999 Satelity Najlepsza aktorka w komedii lub musicalu za Wojna płci (1998) Zdobyte [1]
2000 Saturny Najlepsza aktorka za Jeździec bez głowy (1999) Zdobyte [1]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Christina Ricci, Filmweb [dostęp 2022-03-11] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]