Christine Dumitriu Van Saanen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Christine Dumitriu Van Saanen
Data i miejsce urodzenia 1932
Bukareszt, Rumunia]
Data i miejsce śmierci kwiecień 2008
Toronto, Kanada
Przyczyna śmierci rak
Zawód geolożka, inżynierka, poetka, pisarka
Tytuł naukowy doktor geologii
Alma Mater Uniwersytet Politechniczny w Bukareszcie, Instytut Nafty i Gazu w Ploeszti
Uczelnia École polytechnique de Montréal, Université du Québec à Montréal, Uniwersytet Calgary, University of Toronto
Odznaczenia
Kawaler Orderu Sztuki i Literatury (Francja)Ordre de la Pléiade (Francophonie).gif

Christine Dumitriu Van Saanen (ur. 1932 w Bukareszcie, zm. kwiecień 2008 w Toronto) – rumuńska i kanadyjska geolożka, inżynierka, poetka, pisarka.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się w Bukareszcie jako córka holenderskich dyplomatów. Szkołę podstawową i średnią ukończyła w Bukareszcie i Paryżu. Studiowała na Uniwersytecie Politechnicznym w Bukareszcie na wydziale Geologii, który ukończyła w 1956. Doktorat zrobiła w 1973 w Instytucie Nafty i Gazu w Ploeszti[1].

W 1977 wyemigrowała do Kanady. Do 1980 wykładała na École polytechnique de Montréal i Université du Québec à Montréal. Następnie przeniosła się na zachód, gdzie wykładała na Uniwersytecie Calgary w latach 1982-1987. Następnie osiedliła się w Ontario. W Ottawie pracowała jako konsultant w firmie zajmującej się sztuczną inteligencją, jak również brała udział w serii programów Nauka i Technologia nadawanej po francusku w publicznym CBC/Radio-Canada[1].

W 1990 przeprowadziła się do Toronto, gdzie uczyła urzędników języka francuskiego. Równocześnie uczyła podstaw geostatyki na Wydziale Nauk Stosowanych University of Toronto. W 1992 założyła targi książki Toronto Book Fair, gdzie została Dyrektorem generalnym[1]. Jest autorką 65 artykułów naukowych i traktatu o sedymentologii[2]. Główna nagroda Targów nosi jej imię.

Jako pisarka opublikowała 13 tomów poezji i sztukę. Otrzymała 25 nagród literackich w Kanadzie i Francji w tym The Alberta Achievement Award, Złoty Medal Akademii Lutecji i Złote Runo we Francji oraz Editor's Choice Award w USA[2].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Van Saanen, Christine Dumitriu (fr.). Les Éditions des Plaines. [dostęp 2016-06-02].
  2. a b Dumitriu van Saanen, Christine (fr.). CapitalDocumentation.ca. [dostęp 2016-06-02].