Christoph Martin Wieland

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Christoph Martin Wieland
Ilustracja
Christoph Martin Wieland
Data i miejsce urodzenia 5 września 1733
Oberholzheim
Data i miejsce śmierci 20 stycznia 1813
Weimar
Dziedzina sztuki literatura
podpis

Christoph Martin Wieland (ur. 5 września 1733 w Oberholzheim, zm. 20 stycznia 1813 w Weimarze) – niemiecki poeta i prozaik.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Początkowo jego utwory miały charakter pietystyczny i były pisane pod wpływem twórczości Klopstocka. Z czasem przeszedł jednak przemianę i tworzył utwory o lżejszym charakterze. Tragedia Lady Johanna Gray (Zurych 1758) była pierwszym niemieckim dramatem napisanym białym wierszem. W roku 1776 napisał ważną dla prozy niemieckiej powieść Agaton (niem. Geschichte des Agathon; wydanie polskie 1844), w której na bazie motywów antycznych rozwinął narrację psychologiczną. Kolejną ważną zasługą Wielanda dla literatury niemieckiej było przyswojenie jej dramatów Shakespeare’a. Był redaktorem ważnego pisma literackiego „Der teutsche Merkur”, które założył w roku 1773. Za jeden z najważniejszych utworów w jego twórczości uważany jest napisany w 1780 roku romantyczny poemat epicki Oberon (wydanie polskie 1853).

Lekki styl Wielanda i beztroskość sięgająca frywolności stawiają go w opozycji do bardziej uduchowionych i poważnych postaci niemieckiej poezji i literatury oświecenia i romantyzmu.

Geschichte der Abderiten (1887)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]