Christopher Bailey

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Christopher Bailey
Data i miejsce urodzenia 11 maja 1971
West Yorkshire
Zawód Projektant
Narodowość Brytyjczyk
Pracodawca Burberry
Partner Simon Woods (od 2009)
Odznaczenia
Order Imperium Brytyjskiego

Christopher Bailey (ur. 11 maja 1971 w West Yorkshire, w Wielkiej Brytanii) – brytyjski projektant mody, dyrektor założonego w 1856 ekskluzywnego brytyjskiego domu mody Burberry[1]. Jako dyrektor Burberry, Bailey jest odpowiedzialny za ogólny wizerunek, w tym wszelkie reklamy, projekty sklepów, a także projekt wszystkich kolekcji i linii produktów firmy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Christopher, syn stolarza, ukończył Royal College of Art, gdzie dyplom ukończenia studiów otrzymał w 1994 roku. Od 1994 do 1996 roku był projektantem odzieży damskiej w Donna Karan, oraz starszym projektantem odzieży damskiej u Gucciego w Mediolanie od 1996 do 2001 roku. Podczas pobytu w Mediolanie poznał Geert Cloet, projektanta marki Miu Miu, który został jego partnerem. W 2004 u Cloet zdiagnozowano nowotwór mózgu. On i Bailey przenieśli się do Yorkshire w pobliże rodziny Bailay'a. Cloet zmarł rok później. Bailey wstąpił do Burberry w maju 2001 roku jako dyrektor kreatywny i został szefem w listopadzie 2009 roku. Bailey'owi przypisuje się wielkie zmiany w przedsiębiorstwie.

W 2008 roku Bailey razem z dyrektorem generalnym Angela Ahrendts założyli Fundację Burberry zobowiązującą się do przeznaczania zysków na pomoc młodym ludziom w realizacji marzeń i w wykorzystaniu swojego potencjału. Fundacja Burberry wspiera młodych ludzi w regionach gdzie pracownicy firmy mieszkają i pracują, i gdzie są w stanie uczestniczyć w roli wolontariuszy we wspieraniu młodzieży.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Od 2009 roku jest w związku z brytyjskim aktorem Simonem Woodsem[2][3].

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]