Christopher Lambert

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Christopher Lambert
Christopher Lambert
Imię i nazwisko Christophe Guy Dénis Lambert
Data i miejsce urodzenia 29 marca 1957
Great Neck
Strona internetowa

Christopher Lambert, właśc. Christophe Guy Dénis Lambert (ur. 29 marca 1957 w Great Neck) - amerykański aktor i producent filmowy, makler papierów wartościowych pochodzenia francuskiego; posiada dwa obywatelstwa i paszporty: USA i Francji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Syn francuskich dyplomatów, urodził się i przez pierwsze dwa lata dorastał w Great Neck, w hrabstwie Nassau, w stanie Nowego Jorku, gdzie jego ojciec pracował jako ekspert finansowy, zatrudniony w Organizacji Narodów Zjednoczonych. W 1959 roku, rodzina przeniosła się do Genewy w Szwajcarii, gdzie ukończył prestiżową prywatną szkołę z internatem. Mając dwanaście lat występował w teatrze szkolnym. W wieku szesnastu lat rozpoczął edukację na giełdzie w Londynie, lecz po około sześciu miesiącach wyjechał do Paryża, aby pomóc przyjacielowi prowadzić sklep. Następnie odbył służbę wojskową i został przyjęty jako student dwuletniego wydziału teatralnego do Konserwatorium Paryskiego (Conservatoire de Paris).

Debiutował na kinowym ekranie w komedii Do widzenia, młode chłopaki (Ciao, les mecs, 1979) u boku Charles'a Aznavoura. Później pojawił się w dramacie sensacyjnym Bar z telefonem (Le Bar du téléphone, 1980) z udziałem Richarda Anconiny, obrazie Asfalt (Asphalte, 1981) jako lekarz, thrillerze Brudna sprawa (Une sale affaire, 1981), melodramacie Dziwka z historii o miłości (Putain d'histoire d'amour, 1981) w roli inspektora policji oraz filmie kryminalnym Legalna przemoc (Légitime violence, 1982) jako jockey u boku Thierry'ego Lhermitte. Przełomem w jego karierze stała się kreacja Johna Claytona/Tarzana w filmie Hugh Hudsona Greystoke: Legenda Tarzana, władcy małp (Greystoke: The Legend of Tarzan, Lord of the Apes, 1984). Za postać Freda w melodramacie kryminalnym Luca Bessona Metro (Subway, 1985) z Isabelle Adjani został uhonorowany nagrodą Cezara. Największą międzynarodową popularność przyniosła mu rola Connora MacLeoda w filmie fantasy Nieśmiertelny (Highlander, 1986).

W 1984 roku związał się z aktorką Diane Lane, z którą się ożenił w październiku 1988. Mają córkę Eleanor Jasmine (ur. 5 września 1993). Razem zagrali w dramacie fantasy Bezcenna piękność (Love Dream, 1988) i thrillerze Mordercza rozgrywka (Knight Moves, 1992). Jednak w marcu 1994 roku doszło do rozwodu. Romansował z księżniczką Stefanią i Włoszką Albą Perietti (1996). Był żonaty z Jaimyse Haft (od 6 lutego 1999 do 2006). Jest właścicielem winnicy produkującej markę wina Les Garrigues de Beaumard-Lambert oraz właścielem restauracji "Gitana" w Buenos Aires (Argentyna).

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

obsada aktorska[edytuj | edytuj kod]

dorobek producencki[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]