Christopher Meloni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Christopher Meloni
Ilustracja
Meloni w New York City, 2006
Imię i nazwisko Christopher Peter Meloni
Data i miejsce urodzenia 2 kwietnia 1961
Waszyngton w stanie Waszyngton, USA
Zawód aktor, reżyser
Współmałżonek Doris Sherman Williams
Lata aktywności 1989 – obecnie
Strona internetowa

Christopher Peter Meloni (ur. 2 kwietnia 1961 w Waszyngtonie w stanie Waszyngton, USA) - amerykański aktor i reżyser.

Życiorys[edytuj]

Wczesne lata[edytuj]

Urodził się jako najmłodszy z trójki dzieci (ma brata i siostrę) Cecile (z domu Chagnon), gospodyni domowej, i dr. Charlesa Roberta Meloni, endokrynologa. Pochodzenie matki jest francusko-kanadyjskie, ojciec pochodzi z Sardynii (Włochy). Uczęszczał do St. Stephen's School w Aleksandrii w stanie Wirginia. W 1983 r. ukończył wydział historii na University of Colorado w Boulder, gdzie studiował aktorstwo. Następnie wyjechała do Nowego Jorku, gdzie kontynuował studia z Sanford Meisner w słynnej szkole Neighborhood Playhouse, jak również w Center for the Media Arts.

Kariera[edytuj]

Pracował jako robotnik budowlany, ochroniarz, barman, osobisty trener i na drabinie wieszał plakaty z reklamami. Po raz pierwszy pojawił się w sitcomie HBO Jeden plus dziesięć (1st & Ten, 1989-90). Zwrócił na siebie uwagę rolą porywczego syna Boza Skanneta w serialu Ostatni Don (The Last Don, 1997). W serialu Oz (1998-2003) wcielił się w biseksualnego kryminallistę Chrisa Kellera.

Życie prywatne[edytuj]

1 lipca 1995 r. ożenił się scenografką Doris Sherman (z domu Williams) i mają dwoje dzieci - córkę Sophię Evę Pietrę (ur. 23 marca 2001), i syna Dantego (ur. 2 stycznia 2004).

Na lewym ramieniu ma tatuaż przedstawiający ukrzyżowanego Chrystusa - krucyfiks, a także tatuaż motyla na lewym udzie i chiński astrologiczny wykres jego rodziny na prawej goleni. W 2007 roku został wprowadzony do swojej szkoły w sław sportowych jako członek niepokonany 1978 w piłce nożnej.

Meloni był długoletnim zwolennikiem praw homoseksualistów - sytuacja prawna i społeczna osób LGBT na świecie, a w 2011 roku dołączył do kampanii nowojorczyków Human Rights Campaign "New Yorkers for Marriage Equality"[1].

Meloni w Wilmington, w stanie Karoliny Północnej, na planie Noce w Rodanthe

Wybrana filmografia[edytuj]

filmy fabularne[edytuj]

seriale TV[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]