Przejdź do zawartości

Chrobotek cienki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Chrobotek cienki
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

workowce

Klasa

miseczniaki

Rząd

misecznicowce

Rodzina

chrobotkowate

Rodzaj

chrobotek

Gatunek

chrobotek cienki

Nazwa systematyczna
Cladonia macilenta Hoffm.
Deutschl. Fl., Zweiter Theil (Erlangen): 126 (1796)
Chrobotki cienkie na pniu drzewa

Chrobotek cienki (Cladonia macilenta Hoffm.) – gatunek grzybów należący do rodziny chrobotkowatych (Cladoniaceae)[1]. Ze względu na współżycie z glonami zaliczany jest do porostów[2].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Cladonia, Cladoniaceae, Lecanorales, Lecanoromycetidae, Lecanoromycetes, Pezizomycotina, Ascomycota, Fungi[1].

Niektóre synonimy naukowe[3]:

 • Cladonia brebissonii var. ostreata (Nyl.) M. Choisy 1955
 • Cladonia cylindrica var. squamigera (Vain.) M. Choisy 1951
 • Cladonia cylindrica var. vermicularis (Rabenh.) M. Choisy 1951
 • Cladonia macilenta var. flabellulata Müll. Arg. 1893
 • Cladonia macilenta var. ostreata Nyl.
 • Cladonia macilenta var. scabrosa (Mudd) Cromb.
 • Cladonia macilenta var. squamigera Vain. 1887
 • Cladonia ostreata (Nyl.) Britzelm.

Nazwa polska według Krytycznej listy porostów i grzybów naporostowych Polski[2].

Dawniej gatunek ten na podstawie obecności lub braku kwasu tamnoliowego dzielono na dwie odmiany: Cladonia macilenta var. macilenta Hoffm. oraz Cladonia macilenta var. bacillaris (Ach.) Schaer. Według Index Fungorum ta druga odmiana podniesiona została do rangi odrębnego rodzaju Cladonia bacillaris (Ach.) Genth 1835[1].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Plecha pierwotna trwała, lub zanikająca, złożona z drobnych, wcinanych lub karbowanych łusek. Mają długość 1-6 mm i szerokość 2-5 mm. Z plechy tej wyrastają podecja o wysokości 20-30 mm i grubości 1-4 mm. Są wałeczkowate, pojedyncze lub słabo rozgałęzione, zakończone spiczasto lub okrągławo, bez kieliszków. Powierzchnia jest barwy białawej, szarawej lub zielonej. Podecja są bez łusek, ewentualnie posiadają łuski tylko w dolnej części, natomiast na całej długości gęsto pokryte są urwistkami[4][5]

Plecha zawiera glony protokokkoidalne. Na szczytach podecjów często występują czerwone apotecja lecideowe o średnicy 0,5-1,5 mm. W jednym worku powstaje po 8 bezbarwnych, jednokomórkowych askospor o rozmiarach 8-14 × 2,5-3,5 μm[5]. Na szczytach podecjów i na łuskach licznie występują czerwone pyknidia o jajowatym lub wałeczkowatym kształcie. Powstają w nich pykniospory o rozmiarach 3-8 × 0,5-1 μm[4].

Reakcje barwne: K + żółte, trwałe lub K-, C + i KC + żółto-kanarkowe lub C- i KC-, P + pomarańczowe lub P-[4].

Występowanie i siedlisko[edytuj | edytuj kod]

Występuje na wszystkich kontynentach świata z wyjątkiem Antarktydy, ale spotykany jest na niektórych należących do Antarktyki wyspach. Występuje także na wielu wyspach. Na półkuli północnej północna granica zasięgu sięga po północne wybrzeże Grenlandii i Półwyspu Skandynawskiego[6]. W Polsce występuje pospolicie na terenie całego kraju[5].

Rośnie najczęściej na próchnicznej lub piaszczystej glebie, na próchniejącym drewnie oraz u podstawy pni drzew. Szczególnie często spotykany jest w lasach iglastych, zwłaszcza na obrzeżach dróg leśnych, a także na wrzosowiskach i torfowiskach[5].

Gatunki podobne[edytuj | edytuj kod]

Jest kilka podobnych chrobotków. Najbardziej podobny jest chrobotek Floerkego (Cladonia floerkeana), na dokładkę występuje on na tych samych siedliskach, co chrobotek cienki i również jest pospolity. Odróżnia się większymi apotecjami i reakcjami barwnymi[5]. Morfologiczne odróżnienie tych gatunków jest trudne.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c Index Fungorum [online] [dostęp 2015-04-17].
 2. a b Wiesław Fałtynowicz, Krytyczna lista porostów i grzybów naporostowych Polski, Kraków: Instytut Botaniki im. W. Szafera PAN, 2003, ISBN 83-89648-06-7.
 3. Species Fungorum [online] [dostęp 2015-04-17].
 4. a b c North American Lichen Herbaria [online] [dostęp 2015-04-17].
 5. a b c d e Hanna Wójciak, Porosty, mszaki, paprotniki, Warszawa: Multico Oficyna Wydawnicza, 2010, ISBN 978-83-7073-552-4.
 6. Discover Life Maps [online] [dostęp 2015-04-18].