Chrome (gra komputerowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy gry komputerowej. Zobacz też: Chrome.
Chrome
Producent Techland
Wydawca USA: Strategy First
EUR: Take-Two Interactive
Dystrybutor Techland
Silnik Chrome engine
Aktualna wersja 1.2.0.0
Data wydania PL: 16 czerwca 2003
EU: 19 września 2003
GER: 9 października 2003
USA: 29 października 2003
Gatunek fantastycznonaukowy strzelanka pierwszoosobowa
Tryby gry jedno- i wieloosobowa
Kategorie wiekowe ESRB: M (Mature 17+)
PEGI: 16+
Wymagania sprzętowe
Platforma Windows
Nośniki CD (2)
Wymagania

Minimalne:
Windows 98/ME/2000/XP, Pentium III 800 MHz, 256 MB RAM, 32 MB karta graficzna kompatybilna z DX 8.1, karta dźwiękowa kompatybilna z DX 8.1, DirectX 8.1, CD-ROM, Modem 56k, 1,7 GB HDD

Zalecane:
Windows 98/ME/2000/XP, Pentium 4 1.5 GHz, 256 MB RAM, 64 MB karta graficzna kompatybilna z DX 8.1, ISDN

Chrome – komputerowa gra FPS wyprodukowana i wydana przez polską firmę Techland 16 czerwca 2003.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja gry toczy się w odległej przyszłości, w erze kolonizacji kosmosu. Ludzkość dokonała terraformowania wielu planet, czyniąc je zdatnymi do życia. Kluczem do tej technologii jest chrom, który z tego względu stał się cennym i poszukiwanym surowcem.

Głównym bohaterem Chrome jest Bolt Logan, były żołnierz oddziałów specjalnych SpecForce, obecnie najemnik pracujący wespół z Ronem 'Pointerem' Hertzem (również byłym członkiem SpecForce'u). W chwili rozpoczęcia gry obydwaj wypełniają kolejne zlecenie, polegające na kradzieży danych korporacji Octolab z placówki na planecie Zorg. Misja przybiera zły obrót, gdy Pointer wystawia swojego partnera, pozostawiając go na pastwę losu wewnątrz bazy, a samemu uciekając z planety ze skradzionymi danymi. Loganowi udaje się jednak zbiec z pomocą Carrie – kobiety, której przypuszczalnie również zlecono kradzież danych Octolabu.

Od tamtego dnia mija rok, a Logan i Carrie zadzierzgnęli przez ten czas stałą współpracę. Przybywają do systemu Walkiria, gdzie podejmują się szeregu zleceń jednej z działających tam korporacji, SPACONu. Pierwsze zadanie wprowadza Logana na trop dawnego członka SpecForce'u, Jurgena Dexona, obecnie pracującego dla nieznanych mocodawców. Głównemu bohaterowi udaje się odzyskać skradzione kontenery z cennym sprzętem, należącym do SPACONu, a następnie zabić samego Dexona. Carrie usiłuje, w oparciu o zdobyte przez Logana komputerowe dane, odkryć tożsamość pracodawców Jurgena, lecz okazują się zbyt silnie zakodowane, aby była w stanie je odszyfrować. Nie udaje się to także specjalistom ze SPACONu. Mając nadzieję na odkrycie zawartości danych, Logan – za namową Carrie – podejmuje się misji uwolnienia profesora Bernarda Shybkova, specjalisty od nanotechnologii, porwanego jakiś czas temu przez ludzi Dexona. Choć wykonuje to zadanie pomyślnie, Shybkov nie wydaje się być uszczęśliwiony z ratunku, co budzi podejrzenia Logana.

Wkrótce SPACON zleca Loganowi kolejne zadanie, wysyłając go do należącej do korporacji, niewielkiej kolonii górniczej na planecie Terbon. Kolonia ta, kierowana przez Johna Browna, jest stale nękana przez napaście Hannibali – gangu bandytów, najwyraźniej działających na czyjeś zlecenie. Pierwsza misja Logana polega na uwolnieniu porwanej przez nich córki Browna, Lisy, oraz odzyskania skradzionego sprzętu górniczego. Niedługo później, Logan zostaje ponownie zatrudniony – ma pomóc górnikom w odparciu napaści Hannibali. Kiedy bandyci zostają pokonani, bohater otrzymuje od Carrie szokujące wieści – okazuje się, że ktoś wdarł się do siedziby SPACONu, mordując wszystkich jego zarządców. Kończy o tym samym żywot korporacji, której interesy przejmuje CoreTech. Nie obejmuje to jednak kolonistów na Terbonie, którzy od tej pory zaczynają działać samodzielnie.

Wysłanniczka CoreTechu, Nicole Parker, kontaktuje się z Loganem i Carrie, proponując im przyjęcie misji polegającej na zinfiltrowaniu bazy korporacji Zetrox – według niej, odpowiedzialnej za zniszczenie SPACONu – oraz kradzieży danych, mogących posłużyć za dowody przeciwko niej. Logan z początku nie zgadza się, ale zmienia zdanie po ujrzeniu zdjęć z masakry członków SPACONu – okazuje się, że odpowiedzialnym za jej dokonanie jest jego zdradziecki partner, Pointer.

Loganowi udaje się niepostrzeżenie wedrzeć do bazy i wykraść stamtąd dane, a następnie przekazać je Nicole Parker. Później podejmuje się udzielenia jej pomocy, gdy zostaje zaatakowana i uwięziona przez najemników Zetroxu. Wśród napastników odnajduje Jurgena Dexona, który przeżył poprzednie spotkanie z Loganem. Bohater ponownie z nim walczy i zabija go, tym razem na dobre.

CoreTech, dysponując już dowodami przestępstw popełnionych przez Zetrox, przekazuje je Protektoratowi, Loganowi zaś zleca zinfiltrowanie bazy Zetroxu, w której prowadzone są prace nad zabójczym nanowirusem, jaki ma zostać użyty przeciwko kolonistom na Terbonie. Przekonuje go do przyjęcia zadania informacją, że w owej placówce przebywa Pointer. Logan z powodzeniem dostaje się do wnętrza bazy, lecz w pewnej chwili zostaje uwięziony w szybie windy. Wówczas niespodziewanie kontaktuje się z nim sam Pointer, który – jak się okazuje – pracował w rzeczywistości cały czas dla CoreTechu. Podczas gdy Logan tkwi w pułapce, jego zdradziecki partner wyjawia mu, że został wykorzystany, aby CoreTech mógł wykraść nanowirusa i samodzielnie go użyć. Zdradza mu również, że koloniści na Terbonie ukryli przed Loganem fakt, że już dwa miesiące temu odkryli na Terbonie chrom i rozpoczęli jego wydobycie. Pozostawia go następnie na pastwę losu – baza ma wkrótce ulec samozniszczeniu, w którym zginie także Logan. Z pomocą jednak przychodzi bohaterowi Nicole Parker, która uwalnia go z windy i umożliwia ucieczkę.

Okazuje się, że to CoreTech stał za ostatnimi wydarzeniami, Nicole Parker zaś, dowiedziawszy się o zamiarach swoich pracodawców, postanowiła ich powstrzymać. Z jej pomocą Logan wdziera się do baz CoreTechu i z powodzeniem zatrzymuje produkcję nanowirusa, a następnie niszczy jego zapasy. Za zdradę korporacji, Nicole zostaje zamordowana przez Pointera. Później jednak, w kolejnej placówce CoreTechu, Pointer sam zostaje pokonany i zabity w walce przez Logana, który dokonuje tym samym zemsty.

Po śmierci Pointera i zniszczeniu nanowirusa, do Logana zgłaszają się przedstawiciele korporacji CoreTech i Zetrox (który oczyścił się z zarzutów dzięki przekupionym funkcjonariuszom Protektoratu), a także John Brown. Każda z tych osób składa Loganowi propozycję. CoreTech zleca mu zabójstwo Johna Browna, aby umożliwić sobie wybicie kolonistów i przejęcie kontroli nad Terbonem. Zetrox chce zatrudnić Logana, by ten wziął udział w obronie bazy korporacji na Terbonie przed atakiem najemników CoreTechu. John Brown z kolei prosi bohatera o pomoc w odparciu ataku najemników Zetroxu i ocaleniu kolonii. Gracz zmuszony jest dokonać wyboru – zależnie od tego, po której stronie się opowie, zakończenie gry będzie inne.

 • Jeżeli Logan zdecyduje się pomóc CoreTechowi, oburzona Carrie natychmiast zrywa z nim współpracę, zaś sam bohater udaje się na Terbon i morduje Johna Browna. CoreTech przejmuje kontrolę nad Terbonem, a Logan przypuszczalnie zajmuje miejsce Pointera jako płatny zabójca korporacji.
 • Jeśli Logan zdecyduje się pomóc Zetroxowi, koloniści zostają pod naciskiem – lecz bezkrwawo – wysiedleni z planety, a najemnicy Zetroxu odpierają atak sił CoreTechu, dzięki czemu Zetrox zdobywa panowanie nad Terbonem. Po bitwie, Carrie oświadcza, że zrywa współpracę z Loganem (chociaż robi to w bardziej pokojowy sposób, niż w przypadku, gdy bohater zdecyduje się wesprzeć CoreTech).
 • Jeśli Logan zdecyduje się wesprzeć kolonistów, ci odpierają atak najemników Zetroxu. W międzyczasie okazuje się, że siedziba CoreTechu została zajęta przez Pacyfikatorów Protektoratu, co ostatecznie eliminuje z systemu Walkirii wszystkie korporacje i pozwala kolonistom działać samodzielnie. John Brown składa Loganowi i Carrie propozycję współpracy oraz udziału w zyskach z wydobycia chromu. Logan i Carrie odrzucają jednak tę propozycję i wracają do dawnego zajęcia.

Postacie[edytuj | edytuj kod]

 • Bolt Logan – główny bohater gry, najemnik, były komandos SpecForce'u. Po odejściu z wojska, współpracował ze swoim dawnym towarzyszem broni - Ronem "Pointerem" Hertzem, dopóki nie został przezeń zdradzony. Z tego względu, pała żądzą zemsty na byłym partnerze, angażując się w zadania, których w innych okolicznościach by się nie podjął. Prowadzi to niekiedy do tarć z jego aktualną wspólniczką, Carrie. Z charakteru, Logan jest cyniczny i szorstki, lecz niepozbawiony zasad i moralnych skrupułów.
 • Ron "Pointer" Hertz – główny antagonista w grze, dawny partner głównego bohatera, również były członek Specforce'u. W odróżnieniu od Logana, Pointer wydaje się być całkowicie pozbawiony skrupułów - zdradza swojego wspólnika, pozostawiając go na pastwę losu, później zaś pracuje jako płatny zabójca korporacji CoreTech, biorąc czynny udział w realizacji jej zbrodniczych planów. Przy tym jest arogancki i przeświadczony o własnej wyższości. Ginie z rąk Logana na krótko przed finałem gry.
 • Carrie – przyjaciółka i wspólniczka głównego bohatera. Nie bierze udziału w walce, zamiast tego służąc Loganowi jako źródło wsparcia wywiadowczego - poszukuje dlań danych o ewentualnych zleceniach, zaś w trakcie każdej z misji pozostaje na pokładzie macierzystego statku kosmicznego, kierując z daleka poczynaniami bohatera i udzielając mu informacji niezbędnych dla wykonania zadania. Chociaż zasadniczo to Logan podejmuje wszelkie ważne decyzje, Carrie niejednokrotnie wyraża sprzeciw wobec jego opinii i potrafi otwarcie krytykować poczynania bohatera, w tym jego żądzę odwetu na Pointerze. Od decyzji gracza zależy, czy jej współpraca z Loganem utrzyma się, czy też zostanie zerwana.
 • Jurgen Dexon – kolejny były komandos SpecForce'u i dawny towarzysz broni Logana. Określony przez głównego bohatera mianem sadysty, został karnie wydalony ze służby. Podobnie jak Pointer, Dexon jest najemnikiem pozbawionym skrupułów i o pogardliwym stosunku do Logana. Pokonany przezeń w walce, zdołał jednak przeżyć i później - oszpecony oraz wyposażony w dodatkowe implanty - ponownie stawia mu czoła. Drugie spotkanie z głównym bohaterem kończy się definitywnie śmiercią Dexona.
 • Bernard Szybkov – naukowiec, specjalista od nanotechnologii. Jedno ze zleceń, jakich podjął się Logan, wymagało jego uwolnienia z placówki, gdzie był rzekomo przetrzymywany jako więzień. Kiedy jednak doszło do spotkania, Shybkov wydawał się być zirytowany swoim "ratunkiem". Przypuszczalnie był zamieszany w prace nad nanowirusem, który został ostatecznie wyprodukowany przez Zetrox, a następnie przejęty przez CoreTech. Mając na celu wyłącznie ukończenie własnych badań, Shybkov prawdopodobnie przechodził z rąk do rąk i nie przejawiał zainteresowania tym, dla kogo będzie pracował.
 • Nicole Parker – przedstawicielka korporacji CoreTech. Nie była osobą równie bezwzględną, jak jej przełożeni i wydawała się szczerze wierzyć w odpowiedzialność korporacji Zetrox za wydarzenia na Terbonie oraz likwidację SPACONu. Kiedy odkryła zbrodnicze zamiary swoich pracodawców, postanowiła im przeciwdziałać, nawiązując w tym celu współpracę z Loganem. Za jej zdradę, korporacja CoreTech wydała na Nicole wyrok śmierci - Parker zdołała zatrzymać produkcję nanowirusa, po czym została zamordowana przez Pointera.
 • John Brown – kierownik kolonii górniczej na planecie Terbon. Pierwotnie kolonia ta należała do korporacji SPACON, zaś po jej rozpadzie uniknęła wchłonięcia przez CoreTech i działała niezależnie. Jako że górnicy Browna odkryli na Terbonie złoża chromu, ich planeta szybko stała się obiektem zainteresowania pozostałych dwóch korporacji, działających w systemie Walkiria. Znając ich zbrodniczą naturę, John odmawiał zadzierzgnięcia z nimi współpracy, co skłoniło oba koncerny do podjęcia próby przejęcia Terbonu siłą. Ostateczny los Browna jest uzależniony od poczynań gracza - może on zginąć z ręki Logana, zostać przymusowo wysiedlony przez najemników Zetroxu, bądź też ochronić swoją kolonię oraz kontynuować wydobycie i sprzedaż chromu.

Broń, pojazdy, gadżety[edytuj | edytuj kod]

Twórcy gry stworzyli całkiem sporą liczbę rzeczy, których możemy użyć. Broń, apteczki czy jedzenie można znaleźć przy postaciach, a na mapach całkiem sporą liczbę pojazdów. Poniżej jest ogólny spis:

 • Broń:
  • Nóż – podstawowa broń do ataku bezpośredniego. Dobrze nadaje się do misji, gdzie nie można się ujawniać.
  • TC234 – zwykły pistolet 9 mm. Ma magazynek na 18 naboi. Mała siła i zasięg.
  • TC234 Sup – pistolet TC234 z tłumikiem, zmniejszoną siłą i zasięgiem.
  • Bjorn HD – rewolwer kalibru 12 mm. Ma magazynek na 6 pocisków. Duża siła i spory zasięg.
  • NoN 'Frager' – Krótkodystansowa strzelba powtarzalna kal. 12. Magazynek na 9 patronów. Duża siła, ale bardzo mały zasięg.
  • C9/A5 – pistolet maszynowy 9mm, wyglądający jak Uzi. Magazynek na 50 pocisków. Mała siła, zasięg i słaba celność.
  • C9/S – C9/A5 ze zintegrowanym tłumikiem, o zmniejszonym zasięgu i sile.
  • Matson CAFS – karabin szturmowy, kalibru 8mm. Ma magazynek na 40 naboi. Spory zasięg i siła.
  • ASR Nitron/TAI Nitron – karabin maszynowy kalibru 14 mm. Magazynek na 70 pocisków. Bardzo silna broń.
  • Matson ACC – karabin snajperski 14 mm. Ma 3-stopniowe przybliżenie. Duży zasięg i dość mocna siła. Magazynek na 12 pocisków.
  • OCI Crom – karabin snajperski kalibru 14 mm. Luneta ma 6-krotne zbliżenie. Charakteryzuje go spora siła i zasięg ognia. Magazynek ma 8 pocisków.
  • Xatron Mk. 4 – sztucer kalibru 14 mm. Strzela pojedynczymi pociskami. Ma magazynek na 7 naboi.
  • LeRogue BM 4000 – energetyczna broń przeciwpancerna. Siła nie jest za duża jak na broń przeciwpancerną.
  • GL Dragoon – wyrzutnia rakiet. Używa pocisków typu HEX. Ma duży zasięg i siłę rażenia. W jednej ładownicy mieści się 8 rakiet.
  • OCI X-4 Electra – broń na ładunki energetyczne. Strzela pojedynczymi ładunkami energii, po każdym strzale musi się naładować, by ponownie oddać strzał.
 • Granaty:
  • Granat zaczepny – zwykły granat o dużej sile rażenia. Dobra broń do czyszczenia pomieszczeń.
  • Granat kasetowy – ulepszony granat. Przy eksplozji rozbija się na kilka mniejszych granatów, zwiększając swoją siłę i pole rażenia.
  • Granat dymny (Tylko multiplayer) – zwykły granat dymny. Po eksplozji wydziela gęsty dym który jest świetną osłoną optyczną.
 • Apteczki
  • Healtex – zwykła apteczka. Po jej użyciu zwiększa się poziom zdrowia. Użycie kilku powoduje szybszą regenerację punktów życia.
  • OCS – apteczki usuwające obciążenie układu nerwowego, spowodowane używaniem implantów.
 • Dodatki
  • Odtwarzacz DDF – odtwarzacz muzyki.
  • Odtwarzacz DF – drugi odtwarzacz muzyki.
  • Chipsy czosnkowe

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]