Chrysler Voyager

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Najnowsza, 5. generacja Grand Voyagera, wersja europejska

Chrysler Voyager znany na rodzimym rynku jako Town & Country jest jednym z najpopularniejszych samochodów segmentu dużych vanów, produkowanym w pięciu generacjach przez Chryslera. Od 1988 roku wyłącznie jako model z krótkim rozstawem osi (SWB - short wheelbase) oferowany do 2008 roku, czyli momentu debiutu nowej generacji, która oferowana jest już tylko w długiej wersji Grand. Wcielenia modelu z lat 1988 - 2000 były bliźniaczymi wersjami Plymoutha Voyagera.

Opis i historia modelu[edytuj | edytuj kod]

Chrysler Voyager
Chrysler Grand Voyager
Inne nazwy Plymouth Voyager
(USA; (1984 - 2000)

Chrysler Town & Country
(USA; od 2001)
Lancia Voyager
(Europa)

Producent Chrysler
Okres produkcji od 1984
Miejsce produkcji  Stany Zjednoczone
 Austria, Graz
 Meksyk
Poprzednik brak
Następca Lancia Voyager (w Europie)
Dane techniczne
Segment K (Van)
Typy nadwozia 5-drzwiowy van
4-drzwiowy van (starsze modele)
Rodzaj napędu przedni / AWD
Liczba miejsc od 5 do 8
Test Euro NCAP 2-1 gwiazdek
Dane dodatkowe
Modele
bliźniacze
Dodge Caravan
Volkswagen Routan
Konkurencja Citroen C8
Fiat Ulysse
Peugeot 807
Renault Espace
Volkswagen Sharan
Ford Galaxy
SEAT Alhambra

Europejska wersja Chrysler Voyagera została pierwszy raz pokazana w 1988 roku, 4 lata później po pokazaniu na rodzimym rynku identycznej wersji przeznaczonej na Amerykę Północną - Plymouth Voyager. Jedyną różnicą były tylne i przednie światła oraz grill. Już od pierwszej generacji poza nieznacznymi zmianami Chrysler oferował europejską wersję Voyagera, która była sprzedawana z innymi silnikami, włączając Diesle, które są bardzo popularne w Europie. Inne były też wykończenia wnętrza i rodzaje tapicerki. Auta te były również dostępne z ręczną skrzynią biegów i hamulcem ręcznym w postaci dodatkowego pedału po lewej stronie.

Druga generacja modelu zyskała całkiem spore uznanie Europejczyków i do dziś można nią spotkać na Europejskich ulicach w lepszym lub gorszym stanie, ale jednak dopiero jego trzecia generacja tego auta odniosła prawdziwy sukces na Starym Kontynencie, i tak już zostało przy dwóch kolejnych generacjach. Trzecie wcielenie Voyagera oferowane było w USA tradycyjnie nie tylko jako Plymouth Voyager, ale także jako dłuższa i bardziej prestiżowa wersja pod nazwą Chrysler Town & Country.

Przy czwartej generacji modelu z powodu wycofania z rynku marki Plymouth Voyager jest oferowany na rodzimym rynku już nie jako luksusowa wersja modelu Plymouth Voyager jak 3. generacja, ale wyłącznie pod nazwą Chrysler Town & Country. Najnowsza generacja Voyagera, dokładniej piąta, oferowana jest już tylko w długiej wersji Grand, zarówno w Europie jak i w Ameryce, gdzie auto nosi miano Town & Country. W Europie auto nie nosiło do 2011 już nazwy Voyager, ale wyłącznie Grand Voyager. W USA nazwa auta pozostaje bez zmian.

Ostatni lifting[edytuj | edytuj kod]

Pod koniec 2010 roku wyłącznie model Town & Country w najnowszym wcieleniu przeszedł lifting nadwozia polegający na nowym grillu z odświeżonym logiem marki, nowych zderzakach, innych tylnych światłach oraz zupełnie nowym wnętrzu. Model trafi do sprzedaży (w USA) na początku 2011 roku. Europejska wersja także zostanie zmodernizowana, ale już pod skrzydłami Lancii jako model Lancia Voyager.

Lancia Voyager[edytuj | edytuj kod]

Na europejskim rynku Grand Voyager przestanie po 23 latach być oferowany jako Chrysler i od połowy 2011 roku sprzedawany będzie z inną osłoną chłodnicy w nowym stylu marki Lancia jako Lancia Voyager podobnie jak Chrysler 200 i 200 Convertible oraz najnowsze wcielenie Chryslera 300. Premiera lekko zmodernizowanej wersji Grand Voyagera jako Lancia odbyła się na Międzynarodowej Wystawie Motoryzacyjnej w Genewie w marcu2011 roku.

Galeria[edytuj | edytuj kod]


Wersje bliźniacze[edytuj | edytuj kod]

Dodge Caravan[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Dodge Caravan.
Dodge Grand Caravan - najnowsze wcielenie

W Europie Voyagera oficjalnie można było kupić tylko jako Chryslera, jednak w USA od 1984 roku równocześnie z modelem Plymouth Voyager, a obecnie modelem Chrysler Town & Country do dnia dzisiejszego oferowana jest równolegle bliźniacza pod wszystkimi względami odmiana ze znaczkiem Dodge'a znana jako Dodge Caravan lub Dodge Grand Caravan. Jedyną różnicą jest inny grill w duchu Dodge'a oraz inny wzór tylnych świateł. W Europie można spotkać niektóre generacje tego modelu przez import z USA. Oficjalnie Caravana nigdy nie można było oficjalnie kupić na Starym Kontynencie.

Najnowsza generacja Caravana oferowana równolegle od 2008 roku przeszła podobnie jak pierwowzór jest oferowana tylko z przydomkiem "Grand", pod koniec 2010 roku auto przeszło równocześnie z Townem & Country lifting nadwozia polegający na nowych zderzakach, grillach, nowym kształcie tylnych reflektorów, a także całkiem nowym wnętrzu.

Volkswagen Routan[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Volkswagen Routan.
Volkswagen Routan

Od 2008 roku na mocy umowy z Volkswagenem powstał bliźniaczy do modeli Town & Country i Caravan model Volkswagen Routan, który oferowany jest wyłącznie w USA i Kanadzie, gdzie jest produkowany. Auto różni się całkiem wyraźnie od amerykańskich bliźniaków - ma inny przód nawiązujący do modelu Tiguan oraz inny tył i nieco zmodernizowane wnętrze. Jak na razie VW nie przewiduje modernizacji tego auta.