Chrysolina herbacea

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Chrysolina herbacea
(Duftschmid, 1825)
Chrysolina herbacea
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Gromada owady
Podgromada uskrzydlone
Rząd chrząszcze
Podrząd chrząszcze wielożerne
Rodzina stonkowate
Podrodzina Chrysomelinae
Rodzaj Chrysolina
Podrodzaj (Synerga)
Gatunek Chrysolina herbacea
Synonimy
  • Chrysomela herbacea Duftschmidt, 1825

Chrysolina (Synerga) herbaceagatunek chrząszcza z rodziny stonkowatych.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Ciało długości od 7 do 11 mm, z wierzchu metalicznie połyskujące i żywo, zielono, złociście, miedziano, błękitnie, granatowo lub czarnofioletowo ubarwione. Na punktowanie przedplecza i pokryw składają się dwa rodzaje punktów. Przedplecze o bokach zaokrąglonych, a brzegu bocznym z tyłu odgraniczonym przez płytkie, punktowane wgniecenie. Punktowanie na bokach przedplecza silne, na środku drobne. Przedpiersie o środkowej części z wąskimi krawędziami i wyraźnym, poprzecznym pomarszczeniem. Prącie przed wierzchołkiem przewężone[1].

Biologia i ekologia[edytuj | edytuj kod]

Roślinami żywicielskimi są mięty. Zasiedla środowiska wilgotne[2][1].

Rozprzestrzenienie[edytuj | edytuj kod]

W Europie wykazany został z Albanii, Austrii, Bośni i Hercegowiny, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Danii, europejskiej Turcji, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, byłej Jugosławii, Korsyki, Liechtensteinu, Macedonii, Mołdawii, Niemiec, Polski, Portugalii, Rumunii, Rosji, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Ukrainy, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch. Niepewne dane pochodzą z Białorusi, Belgii i Wysp Normandzkich[3]. Ponadto znany z Azji Mniejszej i Środkowej oraz Afryki Północnej. W Polsce pospolity[2][1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Andrzej Warchałowski: Klucze do oznaczania owadów Polski. Część XIX Chrząszcze — Coleooptera. Zeszyt 94b Stonkowate — Chrysomelidae. Podrodziny: Chrysomelinae i Galerucinae. Warszawa: Polskie Towarzystwo Entomologiczne, PWN, 1973.
  2. a b B. Burakowski, M. Mroczkowski, J. Stefańska. Chrząszcze – Coleoptera. Stonkowate – Chrysomelidae, część 1. „Katalog Fauny Polski”. XXIII (16), 1979. 
  3. Chrysolina herbacea. W: Fauna Europaea [on-line]. [dostęp 2018-09-24].