Chrysoprasis imitatrix

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Chrysoprasis imitatrix
Galileo, Martins, Le Tirant et Santos-Silva, 2014
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Gromada owady
Rząd chrząszcze
Podrząd chrząszcze wielożerne
Rodzina kózkowate
Podrodzina kózkowe
Plemię Heteropsini
Rodzaj Chrysoprasis
Gatunek Chrysoprasis imitatrix

Chrysoprasis imitatrixgatunek chrząszcza z rodziny kózkowatych i podrodziny kózkowych.

Gatunek ten został opisany w 2014 roku przez Marię Helenę Galileo i współpracowników, którzy jako miejsce typowe wskazali Caranavi[1].

Kózka o ciele długości 12,7 mm, ubarwionym metalicznie zielono z fioletowymi: częścią trzonka czułka, częściami zaustka i węższymi częściami ud, złotozielonymi zgrubieniami ud tylnych, rudobrązowymi urosternitami i ciemnobrązowymi z fioletowym połyskiem: goleniami, stopami i resztą czułków. Czoło, ciemię i guzki czułkowe grubo i zlewająco się punktowane. Na policzkach punkty jeszcze grubsze niż na czole, a w części wierzchołkowej istnieje obszar niepunktowany. Gulamentum z grubym rowkowaniem i punktowaniem w części doszczękowej oraz tylko poprzecznymi rowkami w części przeciwnej. Delikatne, gęste, rowkowate punktowanie obecne na przedpiersie i śródpiersiu, a gęste i umiarkowanie delikatne na przedpleczu. Punktowanie zapiersia gęste i obfite. Grube i obfite punkty na pokrywach wyposażone w krótkie, ciemne szczecinki[1].

Chrząszcz znany wyłącznie z Boliwii[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Maria Helena M. Galileo, U birajara R . Martins, Stéphane Le Tirant, Antonio Santos-Silva. Five new species of Cerambycidae (Coleoptera) from Peru and Bolivia, and two new records for Peru. „Insecta Mundi”. 0376, 2014.