Chrystologia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Spas Zwienigrodzkij, ikona Chrystusa-Zbawiciela autorstwa Andrieja Rublowa, pocz. XV w. Została wyrzucona z cerkwi w czasie ateistycznej Rewolucji październikowej. Znaleziona w 1918 r. przypadkiem przez konserwatora zabytków w stodole, nieopodal Uspienskiego soboru w Zwienigorodzie, k. Moskwy[1].

Chrystologia – jeden z działów teologii zajmujący się refleksją nad Osobą Jezusa Chrystusa w świetle wiary chrześcijańskiej.

Źródła i rozwój[edytuj | edytuj kod]

Podstawowym źródłem chrystologii jest Objawienie, zapisane w Biblii oraz Tradycja Kościoła, szczególnie dogmatyczne orzeczenia Soborów, w formie skróconej wyrażone w symbolach wiary (Credo).

Kolejne etapy rozwoju chrystologii wyznaczało pojawienie się poglądów, które były uznane za herezję przez zmysł wiary Kościoła, potwierdzony przez Magisterium Kościoła, tzn. Sobory i biskupów zjednoczonych, zwłaszcza w pierwszym millenium, z następcą św. Piotra[2]. Wśród ważniejszych dla chrystologii Soborów, były: Sobór nicejski I (325 r.), Sobór konstantynopolitański I (381 r.), Sobór efeski (431 r.), Sobór Chalcedoński (451 r.) i Sobór konstantynopolitański III (680-681 r.).

Dlatego, w związku z historycznym wyodrębnieniem się różnych odłamów chrześcijaństwa, można mówić o pewnej specyfice chrystologii zależnej od denominacji: katolickiej, prawosławnej, luterańskiej i innych wspólnot i związków wyznaniowych.

Podstawowe zagadnienia[edytuj | edytuj kod]

Przemienienie Pańskie to moment w życiu Jezusa, gdy ukazał On apostołom swą boską naturę

Podstawowe zagadnienia, to bóstwo Chrystusa, Jego Wcielenie, Unia osobowa, Filioque, zagadnienie natur w Chrystusie (por. monofizytyzm), woli w Chrystusie (zob. monoteletyzm), także zbawcze znaczenie jego śmierci i zmartwychwstania, którym się zajmuje dział chrystologii soteriologia.

Chrystologia bywa też uwarunkowana kulturowo, stąd mówi się czasem np. o chrystologii afrykańskiej.

Dziewicze poczęcie[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Dziewicze poczęcie.

Jezus został poczęty przez Maryję w sposób dziewiczy, bez udziału mężczyzny. Chrześcijanie wierzą, że wcielenie Chrystusa nastąpiło dzięki działaniu Ducha Świętego.

Unia hipostatyczna[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Unia hipostatyczna.

Zgodnie z nauką chrześcijańską, Jezus posiada dwie natury: ludzką i boską, w jednej osobie. Dobrze wyraża to symbol atanazjański z V w.:

[Jezus to] Bóg doskonały, człowiek doskonały z duszy rozumnej i ciała ludzkiego złożony. Równy Ojcu wedle Bóstwa: niższy od Ojca wedle ludzkiej natury. Który chociaż Bogiem jest i człowiekiem: nie dwóch jednak lecz jeden jest Chrystus. Jeden zaś nie przez przemianę Bóstwa w ciało: lecz przez przybranie ludzkiej natury do Bóstwa. Jeden najzupełniej, nie przez zlanie się natur, lecz przez jedność osoby. Albowiem jak dusza rozumna i ciało jeden jest człowiek, tak Bóg i człowiek jeden jest Chrystus.

Symbol atanazjański

Herezje[edytuj | edytuj kod]

Chrystologie uznane m.in. przez katolicyzm i większość innych wyznań chrześcijańskich jako błędne czyli herezje to: doketyzm, emanacjonizm, subordynacjonizm, modalizm, adopcjonizm, apolinaryzm, arianizm, nestorianizm, monoenergizm, monofizytyzm, monoteletyzm.

Przypisy

  1. Nouwen H.: The Icon of the Savior of Zvenigorod. Seeing Christ. W: Tenże: Behold the Beauty of the Lord. Praying with Icons. Notre Dame, Indiana: Ave Maria Press, 2007, s. 69. ISBN 1-59471-136-4.
  2. Olivier Clément: Prawda was wyzwoli. Rozmowy z Patriarchą ekumenicznym Bartłomiejem I. Warszawa: Verbinum, 1998, s. 178-181. ISBN 83-7192-025-3.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Artemiuk, Przemysław: Chrystologia "zstępująca" kard. Christopha Schönborna. Tarnów: Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej Biblios, 2011, s. 300. ISBN 9788373329454.
  • Müller, Gerhard Ludwig,: Chrystologia : nauka o Jezusie Chrystusie. Wolfgang Beinert (przedmowa) Wiesław Szymona OP (przekład), Zdzisław Kijas (wstęp). Wydaw. "M", 1998, s. 509, seria: Podręcznik teologii dogmatycznej: traktat 5. ISBN 8372210101.
  • O'Collins, Gerald: Chrystologia. Jezus Chrystus w ujęciu biblijnym, historycznym i systematycznym. Katarzyna Franek, Klementyna Chrzanowska, (przekład). Kraków: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2008, s. 324, seria: Mysterion. ISBN 9788323326274.
  • Schönborn, Christoph OP: Bóg zesłał Syna swego : chrystologia. Michael Konrad, Hubert Philipp Weber (współpraca), Lucjan Balter (przekł. i oprac.). Poznań: Pallottinum, 2002, s. 445.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]