Chryzostom (Muniz Freire)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Chryzostom
Crisostomo
Luiz Felipe Muniz Freire
arcybiskup Rio de Janeiro i Olinda-Recife
Kraj działania  Brazylia
Data urodzenia b.d.
biskup Rio de Janeiro i Olinda-Recife
Okres sprawowania od 1992
Wyznanie prawosławne
Kościół Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny
Inkardynacja Diecezja Rio de Janeiro i Olinda-Recife
Śluby zakonne przed 1991
Prezbiterat 1987
Sakra biskupia 15 grudnia 1991
Sukcesja apostolska
Data konsekracji 15 grudnia 1991

Chryzostom, imię świeckie Luiz Felipe Muniz Freirebrazylijski biskup prawosławny, służący w jurysdykcji Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1986 został hipodiakonem[1], zaś w lutym 1987 został wyświęcony na kapłana przez metropolitę portugalskiego Gabriela, hierarchę niekanonicznego Synodu Mediolańskiego. Był białym duchownym, twórcą parafii św. Katarzyny w Conde w Brazylii, został nagrodzony mitrą, następnie przebywał w monasterze w Mafrze. Przed 1991 był już archimandrytą[1] W 1991, gdy metropolia Hiszpanii, Portugalii i Brazylii przyjęła kanoniczną jurysdykcję PAKP, został w niej biskupem wikariuszem z godnością biskupa brazylijskiego[2]. Jego chirotonia biskupia miała miejsce 15 grudnia 1991 w soborze św. Marii Magdaleny w Warszawie. Rok później został pierwszym ordynariuszem nowo wyodrębnionej diecezji w Brazylii (diecezja Rio de Janeiro i Olinda-Recife). W 1997 otrzymał godność arcybiskupa[2].

Po opuszczeniu w 2001 PAKP przez metropolitę portugalskiego Jana, zwierzchnika Portugalskiego Kościoła Prawosławnego (Cerkwi autonomicznej w ramach PAKP), arcybiskup Chryzostom pozostał w jurysdykcji PAKP[2].

W 2011 został przewodniczącym komisji ds. tłumaczeń liturgicznych Zgromadzenia Episkopalnego Ameryki Południowej, zrzeszającej prawosławnych hierarchów w Ameryce Południowej[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]


Poprzednik
Powstanie eparchii
Biskup Rio de Janeiro
od 1992
Następca
Nadal sprawuje urząd