Chrześcijaństwo w Arabii Saudyjskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Chrześcijaństwo w Arabii Saudyjskiej – grupa wyznawców Jezusa Chrystusa znajdująca się na terenie Arabii Saudyjskiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Część terenów współczesnej Arabii Saudyjskiej (na przykład Nadżran) była w przeszłości zamieszkiwana przez duże wspólnoty chrześcijańskie, między VII a X wiekiem, kiedy to dokonała się niemal całkowita islamizacja większości plemion arabskich. Nieliczni pozostali przy chrześcijaństwie, jak na przykład Taghlibowie, którym prorok Mahomet zezwolił na kultywowanie swej wiary w uznaniu ich pomocy w podboju Półwyspu Arabskiego. Mieli oni w zamian za ten przywilej płacić podwójny podatek. Później wielu tych, którzy nadal wyznawali chrześcijaństwo, przeniosło się do Syrii i Iraku.

Sytuacja na początku XXI wieku[edytuj | edytuj kod]

Mimo iż oficjalnie wszyscy obywatele Arabii Saudyjskiej muszą być muzułmanami, ocenia się, że żyje tam około 1 000 000 katolików. Są to głównie imigranci z Filipin, których jest tam około 1 200 000. Rząd Arabii Saudyjskiej zezwala chrześcijanom na przyjazd do kraju, ale prawo uniemożliwia im praktykowanie swojej religii oraz jej wyrażanie. Uroczystości religijne, jeśli już się odbywają, to tylko w prywatnych domach, w ukryciu przed władzą. Wszelkie symbole i przedmioty kultu innych religii niż islamska (krzyże, Biblie, obrazy itd.) są na terenie Arabii zakazane, a ich posiadanie podlega karze. Na terenie kraju nie funkcjonują żadne oficjalne miejsca kultu chrześcijańskiego. Cudzoziemcom wolno, po okazaniu paszportu potwierdzającego brak obywatelstwa Arabii Saudyjskiej, korzystać z kaplic chrześcijańskich istniejących na terenie ambasad.

Arabska muttawa (arab. مطوعين ) zwana oficjalnie Komitetem Krzewienia Cnót i Zapobiegania Złu (w zasadzie jest to policja religijna) zajmuje się między innymi ściganiem osób, które chciałyby praktykować inną niż islam religię. Konwersja z islamu uważana jest za apostazję i przestępstwo, karane śmiercią, jeśli oskarżony nie wyprze się nowo przyjętej religii[1]. Rząd odmawia prawa wstępu przedstawicielom chrześcijańskiego duchowieństwa.

Chrześcijanom nie wolno też przebywać na terenie Mekki i Medyny, świętych miast islamu.

Statystyka[edytuj | edytuj kod]

Dane z 2000 roku, gdy ludność Arabii Saudyjskiej wynosiła 21 607 000 mieszkańców[2]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Encyclopedia of Religious Freedom
  2. Ruch zielonoświątkowy na świecie. Kościół Zielonoświątkowy w Bielsku-Białej. [zarchiwizowane z tego adresu (2006-02-16)].