Chrześcijanin w Świecie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Chrześcijanin w Świecie
Częstotliwość

kwartalnik

Państwo

 Polska

Wydawca

Ośrodek Dokumentacji i Studiów Społecznych

Tematyka

religijna

Pierwszy numer

1969

Ostatni numer

1997

ISSN

0137-7965

Chrześcijanin w Świecie. Zeszyty ODiSSczasopismo wydawane przez Ośrodek Dokumentacji i Studiów Społecznych w Warszawie (ODiSS) w latach 1969–1997. Początkowo był to dwumiesięcznik, następnie miesięcznik, a na koniec czasopismo publikowano jako kwartalnik.

Historia czasopisma[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy numer czasopisma ukazał się z datą wrzesień – październik 1969 r., a ostatni 205., w 1997 r.[1] W wydawaniu pisma były dwie przerwy, pierwsza w okresie stanu wojennego, druga w latach 1989–1992. Największy, limitowany przez cenzurę, nakład sięgał siedmiu tysięcy egzemplarzy.

Pismo powstało jako odpowiedź na apel Soboru watykańskiego II o tworzenie ośrodków, których celem powinna stać się refleksja nad soborowymi reformami i ich wcielanie w życie. Ponadto środowisko skupione wokół ODiSS dążyło do reaktywowania w Polsce katolicyzmu społecznego i ruchu chrześcijańsko-demokratycznego.

Redaktorami naczelnymi „Chrześcijanina w Świecie” byli kolejno Janusz Zabłocki, Rudolf Buchała, Jerzy Skwara i Piotr Nitecki. Asystentem kościelnym, delegowanym przez kardynała Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski, był ks. prof. Stanisław Kowalczyk.

W latach 1974–1982 „Chrześcijanin w Świecie” miał także wydawane dwa razy w roku wersje obcojęzyczne: francuską, niemiecką i angielską. Ich redaktorem naczelnym był Rudolf Buchała.

Pracę redakcji wspierała Rada Naukowa, do której należeli badacze zainteresowani nauką społeczną Kościoła, a wśród nich m.in. prof. Czesław Strzeszewski (przewodniczący), ks. prof. Józef Majka, ks. prof. Joachim Kondziela i ks. prof. Jan Krucina.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Chrześcijanin w Świecie: zeszyty ODISS, Warszawa: ODISS, 1969–1997 [dostęp 2021-10-26].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Numer specjalny „Chrześcijanina w Świecie” z 1995 roku poświęcony 25-leciu istnienia pisma.