Chuck Robb

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Chuck Robb
Charles robb.jpg
Data i miejsce urodzenia 26 czerwca 1939
Phoenix
Młodszy Senator Stanów Zjednoczonych z Wirginii
Okres od 3 stycznia 1989
do 3 stycznia 2001
Przynależność polityczna Partia Demokratyczna
Poprzednik Paul S. Trible, Jr.
Następca George Allen
64. Gubernator stanu Wirginia
Okres od 16 stycznia 1982
do 18 stycznia 1986
Poprzednik John N. Dalton
Następca Gerald L. Baliles
33 Wicegubernator stanu Wirginia
Okres od 14 stycznia 1978
do 16 stycznia 1982
Poprzednik John N. Dalton
Następca Richard Joseph Davis
ChuckRobbsignature.gif

Chuck Robb, Charles Spittal Robb (ur. 26 czerwca 1939) – amerykański polityk. Działacz Partii Demokratycznej (jej centrowego skrzydła).

W czasie wojny w Wietnamie służył w piechocie morskiej. W latach 60. poślubił córkę ówczesnego prezydenta USA Lyndona B. Johnsona, Lyndę. Ślub odbył się w Białym Domu.

Karierę polityczną rozpoczął w roku 1978, kiedy to objął funkcję wicegubernatora Wirginii. Urząd ten pełnił do roku 1982, w którym został wybrany gubernatorem tego stanu. Pełnił tę funkcję przez dwie dwuletnie kadencje.

Jako gubernator był jednym z inicjatorów stworzenia superczwartków, kiedy to odbywają się prawybory jednocześnie w wielu stanach. Był także jednym z twórców Democratic Leadership Concuil – przywództwa centrystów w partii. Za jego kadencji wznowiono też wykonywania kary śmierci w Wirginii.

W owym czasie uważano go za potencjalnego kandydata na stanowisko prezydenta bądź wiceprezydenta USA.

Po pokonaniu w wyborach republikanina Maurice'a Dawkinsa (ponad 76 punktami procentowymi) w roku 1988 Robb został senatorem. Stanowisko to zajmował nieprzerwanie aż do roku 2001. W roku 1991 był jednym z nielicznych senatorów demokratycznych (obok m.in. Ala Gore’a), którzy głosowali za wysłaniem wojsk do Zatoki Perskiej w celu wyzwolenia Kuwejtu.

W roku 1994 z trudem pokonał byłego pułkownika Olivera Northa (który zamieszany był przedtem w aferę Iran-Contras). Owa trudność była spowodowana wiązaniem go z aferą obyczajową.

W roku 2000 Robb został, po dwóch kadencjach spędzonych w Senacie, pokonany przez byłego republikańskiego gubernatora George’a Allena. Był wówczas jedynym obecnym senatorem demokratycznym, który stracił mandat w tamtych wyborach.

6 lutego 2004 roku Robb został zatwierdzony przez prezydenta George’a W. Busha na współprzewodniczącego komisji, badającej skutki i powody wojny w Iraku, która miała stwierdzić, czy istotnie znajdowała się tam broń masowego rażenia. Obecnie zasiada też w Irackiej Grupie Studyjnej.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • Biografia w Biographical Directory of the United States Congress (ang.)
Poprzednik
John N. Dalton
Gubernator stanu Wirginia
1982-1986
Następca
Gerald L. Baliles
Poprzednik
Paul S. Trible, Jr.
Senator z Wirginii (klasa 1)
1989-2001
Następca
George Allen