Chun Doo-hwan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Spacer.gif To jest biografia osoby noszącej koreańskie nazwisko Chun.
Chun Doo-hwan
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 18 stycznia 1931
Hapcheon
5. Prezydent Republiki Korei
Okres od 3 marca 1981
do 24 lutego 1988
Przynależność polityczna Demokratyczna Sprawiedliwość
Poprzednik Choi Kyu-ha
Następca Roh Tae-woo
podpis

Chun Doo-hwan (kor. 전두환, ur. 18 stycznia 1931) – południowokoreański generał, polityk, dyktator. W latach 1980–1988 pełnił funkcję prezydenta Korei Południowej.

Pochodził z chłopskiej rodziny. W 1951 roku wstąpił do Koreańskiej Akademii Wojskowej, a po jej ukończeniu, w 1955 roku, został oficerem piechoty. W 1958 roku poślubił Rhee Soon-ja, córkę generała brygady[1].

Chun Doo-hwan brał udział w wojnie wietnamskiej, gdzie dowodził południowokoreańskim oddziałem. Jego pozycja w armii znacznie wzrosła w tym czasie. W 1961 roku, po wojskowym przewrocie, w którym do władzy doszedł Park Chung-hee, Chun Doo-hwan został początkowo sekretarzem służby cywilnej (1961–1962), a następnie, w 1963 roku, po nominalnym przywróceniu rządów cywilnych, dyrektorem personalnym Koreańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej. W 1978 roku awansował na generała brygadiera[1].

Po zamachu na prezydenta Park Chung-hee, Chun Doo-hwan jako szef dowództwa bezpieczeństwa armii prowadził śledztwo w sprawie śmierci prezydenta. Przeprowadził wówczas czystkę w armii, aresztując wiele osób, w tym swoich przeciwników politycznych. Chociaż prezydentem Korei Południowej oficjalnie był Choi Kyu-ha, realna władza znalazła się w rękach Chun Doo-hwana, zwłaszcza że w kwietniu 1980 roku, został dyrektorem Koreańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej[1].

W maju 1980 roku przez Koreę przetoczyła się fala protestów przeciwko wojskowej dyktaturze. W odpowiedzi na nie, 17 maja Chun Doo-hwan ogłosił stan wojenny, a następnie brutalnie stłumił protesty studentów w Gwangju (masakra w Gwangju)[1].

16 sierpnia 1980 prezydent Choi Kyu-ha ustąpił z urzędu i 27 sierpnia Chun Doo-hwan został wybrany nowym prezydentem. Trwający nadal stan wojenny pozwolił mu na przeforsowanie konstytucji wzmacniającej władzę prezydenta[1].

9 października 1983 roku, podczas wizyty Chun Doo-hwana w Rangunie w Birmie, agenci Korei Północnej przeprowadzili nieudany zamach na jego życie. Eksplozja jednej z trzech bomb, umieszczonych w dachu mauzoleum, które zwiedzała południowokoreańska delegacja, zabiła 21 osób, w tym przedstawicieli rządu Korei[1].

Ze względu na regulacje konstytucyjne, niepozwalające na pełnienie funkcji prezydenta dłużej, niż przez jedną siedmioletnią kadencję, Chun Doo-hwan wyznaczył Roh Tae-woo na swojego następcę. Gdy objął on urząd prezydenta, Chun Doo-hwan wycofał się z polityki. W grudniu 1995 oskarżono Chun Doo-hwana oraz Roh Tae-woo o przyjmowanie łapówek podczas pełnienia urzędu prezydenta. Podczas postępowania sądowego zarzuty poszerzono o działania związane z zamachem stanu w 1979 oraz masakrą w Gwangju w 1980 roku. W 1996 roku Chun Doo-hwan został skazany na karę śmierci, rok później wyrok zmieniono na dożywotnie więzienie. W 1997 roku został ułaskawiony przez prezydenta Kim Young-sama[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g Chun Doo Hwan President of South Korea (ang.). W: Encyclopaedia Britannica [on-line]. [dostęp 2020-01-26].