Chung Ju-yung

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Chung Ju-yung
정주영
Ilustracja
Chung Ju-yung (1998)
Data i miejsce urodzenia

25 listopada 1915
T'ongch'ŏn

Data i miejsce śmierci

21 marca 2001
Seul

Dzieci

Chung Mong-joon

Chung Ju-yung (kor. 정주영; ur. 25 listopada 1915 w T'ongch'ŏn, zm. 21 marca 2001 w Seulu) – południowokoreański przedsiębiorca, założyciel koncernu Hyundai.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w T'ongch'ŏn (obecnie Korea Północna) w ubogiej wiejskiej rodzinie. Jako szesnastolatek sprzedał krowę należącą do jego ojca i uciekł z pieniędzmi do Seulu[1]. Podejmował się różnych zajęć, zaczynał od obwoźnej sprzedaży ryżu z roweru. Wkrótce potem założył warsztat samochodowy, który z czasem rozwinął się w przedsiębiorstwo budowlane. Zyski lokował w różnych przedsięwzięciach, inwestował m.in. w stocznie[1]. Spółkę inżynieryjno-konstrukcyjną o nazwie Hyundai (kor. 현대nowoczesny) założył w 1947 roku[2].

Firma Hyundai rozwinęła się dzięki kontraktom z wojskowym z Amerykanami podczas wojny koreańskiej. Podczas industrializacji Korei, która miał miejsce po dojściu do władzy Parka Chung-hee, stała się jednym z tzw. czeboli, konglomeratem złożonym z 86 firm[2]. Faworyzowane czebole miały dostęp do tanich kredytów i możliwość ekspansji. Hyundai stał się pierwszym producentem południowokoreańskich samochodów, wybudował wbrew radom Banku Światowego pierwszą w kraju autostradę łączącą Seul i Pusan, a także przeciwdziałał skutkom kryzysu naftowego[2].

Chung Ju-yung był osobiście zaangażowany w uzyskanie przez Seul praw do organizacji Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1988 roku. W 1992 roku wystartował w wyborach prezydenckich, ale bez sukcesu, zajął trzecie miejsce, uzyskując 16% głosów[2]. Został potem oskarżony o naruszenie prawa wyborczego, ponieważ w kampanii wykorzystał 81 mln $ należących do Hyundai. Został skazany na trzy lata więzienia w zawieszeniu (ze względu na wiek)[1].

Zaangażował się w nawiązanie stosunków z Koreą Północną, pierwszą wizytę odbył tam już w 1989 roku. W 1998 roku zakupił 500 sztuk bydła, stado zostało symbolicznie przepędzone przez strefę zdemilitaryzowaną między dwoma Koreami, jako dar dla Korei Północnej[2][3]. Spotkał się z Kim Dzong Ilem, a także rozpoczął projekt organizacji wycieczek turystycznych w Góry Diamentowe[2].

Azjatycki kryzys finansowy w 1997 roku, spowodował też problemy z płynnością finansową w grupie. Wsparcie rządowe w postaci pożyczek finansowych pozwoliły firmie przetrwać (konkurencyjne Daewoo w tym czasie upadło). Chung Ju-yung przeszedł na emeryturę w 2000 roku. Firmę przekazał synom, którzy już wcześniej walczyli o majątek[2].

Chung Ju-yung był uważany za osobę autorytarną, był zdyscyplinowany i wymagał dyscypliny od innych. Przez 30 lat jego sześciu synów było zapraszanych, aby o 5:30 zjeść śniadanie z ojcem. O jego niespożytej energii i niekonwencjonalnych pomysłach krąży wiele anegdot. Podczas wizyty prezydenta Dwighta Eisenhowera na amerykańskim cmentarzu wojskowym w Korei, zorganizował 30 ciężarówek z pędami jęczmienia, aby uzyskać efekt zielonej trawy. W 1971 roku przekonał Bank Barclays do zainwestowania w budowę statków. Pierwszy tankowiec był budowany w dwóch częściach, ponieważ stocznia Hyundaia była wówczas zbyt mała. Przy próbie złożenia okazało się, że części nie pasują do siebie[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Businessman Chung Ju Yung Dies. [w:] The Washington Post [on-line]. 2001-03-22. [dostęp 2020-11-04]. (ang.).
  2. a b c d e f g h Chung Ju-yung. [w:] The Guardian [on-line]. 2001-03-28. [dostęp 2020-11-04]. (ang.).
  3. Chung Ju Yung South Korean businessman. [w:] Encyclopaedia Britannica [on-line]. [dostęp 2020-11-04]. (ang.).