Chunta Aragonesista

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Chunta Aragonesista
Ilustracja
Państwo

 Hiszpania

Skrót

CHA

Lider

Bizén Fuster

Data założenia

1986

Adres siedziby

c./ Conde de Aranda 14-16, 1º 50003 Saragossa

Ideologia polityczna

socjaldemokracja, zielona polityka

Poglądy gospodarcze

socjaldemokracja

Liczba członków

3 400

Członkostwo
międzynarodowe

Wolny Sojusz Europejski

Barwy

     czerwień
     ciemna zieleń

Strona internetowa

Rada Aragońska (Chunta Aragonesista, CHA)[1] jest regionalistyczną i socjaldemokratyczną partią polityczną działającą na terenie hiszpańskiej Aragonii. Jej ideologia pozostaje pod wpływem socjalizmu, ekologizmu i pacyfizmu. CHA opowiada się za państwem federalnym, zwiększeniem nakładów finansowych na Aragonię, ochroną środowiska i hydrologicznych zasobów doliny Ebro. Propaguje używanie języka aragońskiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Podczas wyborów parlamentarnych w 2004 roku, CHA uzyskała 0.4% głosów, co pozwoliło jej na wprowadzenie do Izby Deputowanych jednego swojego przedstawiciela, jest nim José Antonio Labordeta, piosenkarz folk z Saragossy. CHA jest członkiem Wolnego Sojuszu Europejskiego i koalicji europejskiej - Europy Miast.

W 2005 roku partia opowiedziała się przeciwko ratyfikacji Konstytucji Europejskiej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tłumaczenie nazwy tego ugrupowania jest problematyczne. W języku aragońskim słowo Chunta (język hiszpański - junta) może być tłumaczone jako rada, co jest lepsze niż bardziej prawidłowa wersja - junta, której brzmienie ma jednak swoiste konotacje. Również słowo Aragonesista sprawia pewne problemy. Prawidłowym jej przetłumaczeniem winno być Aragonistyczna, czyli pro-Aragońska, a nie tylko oznaczająca pochodzenie z Aragonii (aragonés).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]