Chunta Aragonesista

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Chunta Aragonesista
Ilustracja
Skrót CHA
Lider Bizén Fuster
Data założenia 1986
Adres siedziby c./ Conde de Aranda 14-16,
1º 50003 Zaragoza
Ideologia polityczna socjaldemokracja, zielona polityka
Poglądy gospodarcze socjaldemokracja
Liczba członków 3 400
Członkostwo
międzynarodowe
Wolny Sojusz Europejski
Barwy Czerwono-zielone
Strona internetowa
Hiszpania
Godło Hiszpanii
Ten artykuł jest częścią serii:
Ustrój i polityka
Hiszpanii

Rada Aragońska (Chunta Aragonesista, CHA)[1] jest regionalistyczną i socjaldemokratyczną partią polityczną działającą na terenie hiszpańskiej Aragonii. Jej ideologia pozostaje pod wpływem socjalizmu, ekologizmu i pacyfizmu. CHA opowiada się za państwem federalnym, zwiększeniem nakładów finansowych na Aragonię, ochroną środowiska i hydrologicznych zasobów doliny Ebro. Propaguje używanie języka aragońskiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Podczas wyborów parlamentarnych w 2004 roku, CHA uzyskała 0.4% głosów, co pozwoliło jej na wprowadzenie do Izby Deputowanych jednego swojego przedstawiciela, jest nim José Antonio Labordeta, piosenkarz folk z Saragossy. CHA jest członkiem Wolnego Sojuszu Europejskiego i koalicji europejskiej - Europy Miast.

W 2005 roku partia opowiedziała się przeciwko ratyfikacji Konstytucji Europejskiej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tłumaczenie nazwy tego ugrupowania jest problematyczne. Z języku aragońskim słowo Chunta (język hiszpański - junta) może być tłumaczone jako rada, co jest lepsze niż bardziej prawidłowa wersja - junta, której brzmienie ma jednak swoiste konotacje. Również słowo Aragonesista sprawia pewne problemy. Prawidłowym jej przetłumaczeniem winno być Aragonistyczna, czyli pro-Aragońska, a nie tylko oznaczająca pochodzenie z Aragonii (aragonés).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]