Chylothorax

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Chylothorax- termin medyczny, określający obecność chłonki w jamie opłucnowej.

Pierwszy opis występowania pourazowego chylothorax pochodzi z 1875, natomiast w 1948 po raz pierwszy wykonano operacyjne podwiązanie przewodu piersiowego. Najczęstszą przyczyną występowania chylothorax są nowotwory (około 50%) z czego 60% stanowią chłoniaki. 25% przypadków powstaje wskutek urazów: jatrogennych (zabiegi operacyjne w obrębie klatki piersiowej (65-85%)) oraz penetrujące urazy klatki piersiowej.

Chylothorax występuje jako powikłanie zabiegów kardiochirurgicznych oraz torakochirurgicznych w 0,2 - 1% przypadków.

Objawy[edytuj | edytuj kod]

Chory zwykle odczuwa duszność, której towarzyszy przyspieszenie oddychania (tachypnoe). Obecność płynu w jamie opłucnowej powoduje objawy, które można stwierdzić w badaniu fizykalnym. O obecności płynu świadczą takie objawy jak ściszenie lub zniesienie szmeru oddechowego, skrócenie odgłosu wypukowego, zniesienie drżenia głosowego. Obecność płynu można wykazać różnymi technikami obrazowania, taki jak RTG klatki piersiowej, ultrasonografia, tomografia komputerowa. Z uwagi, że przez przewód piersiowy przepływa około 4 litrów płynu na dobę, zwykle stwierdza się dużą ilość płynu w jamie opłucnowej. Następnym etapem jest torakocenteza, w trakcie której uzyskuje się mleczny płyn, dużą zawartością trójglicerydów i chylomikronów. Stężenie trójglicerydów w płynie przekraczające 110 mg/dL świadczy z 99% pewnością o tym, ze mamy do czynienia z chłonką. W przypadkach z mniejszym stężeniem decydujące znaczenia ma obecność chylomikronów. Podobne znaczenie ma także stosunek stężeń cholesterolu do trójglicerydów - mniejszy niż 1,0 świadczy o tym, że płynem wysiękowym jest chłonka.

Leczenie[edytuj | edytuj kod]

W około 50% przypadków dochodzi do samoistnego zamknięcia przewodu piersiowego. W przypadkach występowania dużej lub szybko narastającej ilości płynu, konieczne są powtarzana zabiegi torakocentezy. W okresie zdrowienia konieczne jest całkowite żywienie pozajelitowe, które zmniejsza produkcję chłonki, lub stosowanie doustnej diety ubogotłuszczowej z suplementacją średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych. W przypadkach urazowego uszkodzenia przewodu piersiowego konieczna okazać się może interwencja torakochirurgiczna, a w przypadkach wysięku nowotworowego - radioterapia. Opisywane są też, zwłaszcza u dzieci, korzystne efekty stosowania somatostatyny.

Zobacz[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.