Cięcie strat

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cięcie strat (en. stop loss) – stałe zlecenie giełdowe automatycznej sprzedaży wskazanego papieru wartościowego, waluty lub towaru w momencie gdy cena osiągnie określoną, niską wartość.

Zlecenie typu stop loss jest jednym z narzędzi strategii ochrony kapitału w wypadku nieoczekiwanego ruchu cenowego w dół, która ma zabezpieczyć inwestora przed nadmiernymi stratami. Opiera się ona na założeniu, że przed kupnem papieru wartościowego/waluty/towaru analizuje się wiele czynników, z których wynika określona perspektywa wzrostu ich ceny. Może się jednak zdarzyć, że nieprzewidziane czynniki wpłyną niekorzystnie na cenę i wówczas zlecenie stop loss automatycznie ogranicza stratę do akceptowalnej wartości.

Jest to narzędzie ryzykowne, zwłaszcza na rynku, na którym występują trudności z płynnością obrotu, na którym nawet niewielkie zlecenia potrafią znacznie zachwiać kursem, co może spowodować automatyczną sprzedaż po niekorzystnym kursie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • A. Elder: Sprzedaż i krótka sprzedaż: realizowanie zysków, cięcie strat i zarabianie na spadkach, Warszawa: Wolters Kluwer, 2013. ​ISBN 978-83-264-3950-6​.
  • Leksykon StockWatch.pl (Tekst udostępniany przez redakcję StockWatch.pl na licencji GNU Free Documentation License 1.2). Dostęp: 21.08.2015.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]