Przejdź do zawartości

Ciałko Woronina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Różne typy przegród. Przegroda z ciałkami Woronina w prawym górnym rogu

Ciałko Woronina – występujące u grzybów granule tworzące się w wierzchołkowych komórkach strzępek. Występują u workowców (Ascomycota) i podstawczaków (Basidiomycota). Zbudowane są z białka i znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie porów w przegrodzie oddzielającej poszczególne komórki strzępek. Przypuszcza się, że pochodzą od peroksysomów, niektórzy mykolodzy uważają je po prostu za wyspecjalizowane peroksysomy. Wskazywałoby na to występowanie w nich specyficznych białkowych domen, takich samych, jak w peroksysomach[1].

Zadaniem ciałka Woronina jest zamknięcie porów w przypadku uszkodzenia strzępki, lub jej zestarzeniu się, aby nie wyciekła przez nie cała zawartość cytoplazmy[2]. Mają wielkość od 0,1 do 1 μm, są więc większe od średnicy porów. Ciałka Woronina zlokalizowane są w pobliżu przegród i zajmują stałą pozycję w tym samym miejscu, normalnie nie blokując przepływu cytoplazmy i organelli komórkowych. Dopiero po uszkodzeniu ściany komórkowej przemieszczają się i blokują pory w przegrodach. W ten sposób uszkodzona część strzępki zostaje odcięta od nieuszkodzonej reszty[1]. U niektórych workowców brak ciałek Woronina. Ich rolę spełniają duże, sześciokątne kryształki, które również mogą zablokować por w przegrodzie[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Selim Kryczyński, Zbigniew Weber (red.), Fitopatologia. Podstawy fitopatologii, t. 1, Poznań: Powszechne Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 2010, ISBN 978-83-09-01063-0.
  2. Joanna Marcinkowska, Oznaczanie rodzajów grzybów sensu lato ważnych w fitopatologii, Warszawa: PWRiL, 2012, ISBN 978-83-09-01048-7.
  3. Septate Hyphae [online] [dostęp 2023-10-30].