Ciasto Trzech Króli

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Współczesne ciasto Trzech Króli

Ciasto Trzech Króli, fr. galette des Rois – we Francji, ciasto pieczone z okazji Objawienia Pańskiego, tzw. święta Trzech Króli, 6 stycznia.

Fèves – figurki w kształcie lamp z ciasta Trzech Króli

We Francji stosowane są dwa różne przepisy na ciasto, zależnie od regionu. Na północy kraju oraz w Paryżu króluje z ciasta francuskiego (pâte feuilletée) nadziewane masą migdałową. Na południu popularne jest ciasto drożdżowe, ułożone na kształt złączonych bułek z kandyzowanymi rodzynkami w środku oraz skórką pomarańczową lub cytrynową. 70% francuskich smakoszy ciasta preferuje ciasto "francuskie" z masą migdałową, 11% ciasto drożdżowe, a 7 % ciasto z masą jabłkową[1].

Tradycyjnie w każdym cieście znajdowało się ziarno bobu (fève), i osoba, która odkrywa w swoim kawałku ciasta owo ziarno, staje się "królem", i nosi przygotowaną specjalnie na tę okazję koronę. Z czasem, ziarna zastąpiono figurkami, i tak koniec XVIII wieku, w ciastach pojawiły się figurki porcelanowe przedstawiające postać dzieciątka Jezus. Po rewolucji francuskiej zastąpiono je porcelanową czapką frygijską. Obecnie kształt figurki zależy od wyobraźni piekarza, a sam przedmiot jest często kolekcjonowany (nazwa kolekcjonera takich zabawek to w j. francuskim fabophile). Zwyczajowi temu przypisuje się korzenie w tradycjach starożytnego Rzymu, a konkretnie w Saturnaliach[2].

Galette des Rois ma swoje odpowiedniki w innych kulturach:

Przypisy

  1. 97 % des Français vont tirer les rois aujourd'hui. (fr.). Le Parisien. [dostęp 2017-01-06].
  2. Mercure du Departement de la Roer, vol. 4, Schmitz, DuMont-Schauberg, 1813, s. 570.