Przejdź do zawartości

Ciasto drożdżowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Ciasto drożdżoweciasto, w którym zastosowano biologiczne metody spulchniania, wykorzystując właściwości drożdży piekarniczych. W porównaniu do innych rodzajów ciast, podstawowe ciasto drożdżowe nie zawiera dużo cukru oraz tłuszczu. Jego podstawowymi składnikami jest mąka, płyn, drożdże i sól[1].

Mechanizm spulchniania

[edytuj | edytuj kod]

Drożdże użyte do wyrabiania ciasta drożdżowego, uczestnicząc w procesie fermentacji alkoholowej, zamieniają cukry zawarte w cieście na alkohol i dwutlenek węgla, który tworzy w cieście pęcherze gazu, powodując tzw. wyrastanie. Podczas wypieku gazy zawarte w cieście zwiększają swą objętość, część alkoholu też zamienia się w gaz.

Wyrabianie

[edytuj | edytuj kod]

Ciasto drożdżowe powinno być bardzo elastyczne. Jego plastyczność umożliwia nawet kilkakrotne zwiększenie objętości w stosunku do objętości ciasta nie poddanej procesowi wyrastania. Tę plastyczność uzyskuje się podczas długiego wyrabiania ciasta, tj. mąki pszennej lub żytniej z płynem w postaci wody lub mleka. Dwa białka: gliadyna i gluteina zawarte w mące, podczas procesu wyrabiania tworzą gluten, który umożliwia wytworzenie plastycznej masy.

Trzy metody

[edytuj | edytuj kod]

Ciasto drożdżowe można sporządzać wieloma metodami. Wśród nich można wyróżnić: metodę jedno-, dwu- i trójfazową.

  • Metoda jednofazowa polega na równoczesnym połączeniu wszystkich składników ciasta drożdżowego i jego odstawieniu w celu wyrośnięcia.
  • Metoda dwufazowa polega na podziale procesu sporządzania ciasta na dwa etapy: sporządzenie i wyrastanie rozczynu oraz wyrabianie ciasta.
  • Metoda trójfazowa wprowadza do procesu sporządzania ciasta drożdżowego etap zaparzania mąki gorącym płynem. Tak zaparzona masa staje się podstawą do sporządzenia rozczynu.

Zastosowanie

[edytuj | edytuj kod]
Opiekane na ruszcie (Bukowina, Rumunia)

Ciasto drożdżowe jest podstawą do wyrobu zarówno potraw słodkich, jak i wytrawnych, takich jak: baby drożdżowe (np. baba wielkanocna), ciasta i ciastka z owocami lub makiem (np. kołocz śląski, strucla z makiem), kulebiaki oraz paszteciki, słodkie bułeczki drożdżowe (np. buchty, drożdżówki), pyzy drożdżowe, pączki, racuchy, bliny, naleśniki. Spód do pizzy sporządzany jest z ciasta drożdżowego bez dodatku jaj.

Wartości odżywcze

[edytuj | edytuj kod]
Wartości odżywcze ciasta drożdżowe w 100 g[2]
Kalorie 294
Białko 7,4g
Tłuszcz 8,3g
Węglowodany 47,8g
Błonnik pokarmowy 0,9g
Sód 139mg
Potas 132mg
Wapń 36mg
Fosfor 96mg
Żelazo 1,1mg
Magnez 16mg
Witamina E 043mg
Tiamina 0,083mg
Ryboflawina 0,162mg
Niacyna 0,65mg
Witamina C 0,2mg

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Krystyna Flis, Aleksandra Procner, Technologia gastronomiczna z towaroznawstwem: Cz. 2, Sklep WSiP, 1985, s. 161, ISBN 978-83-02-02862-5 [dostęp 2022-08-30] (pol.).
  2. Hanna Kunchanowicz i inni, Wartości odżywcze wybranych produktów spożywczych i typowych potraw, Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 1997, s. 88–89, ISBN 83-200-2099-9.