Cibora jadalna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cibora jadalna
Ilustracja
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad jednoliścienne
Rząd wiechlinowce
Rodzina ciborowate
Rodzaj cibora
Nazwa systematyczna
Cyperus esculentus L.
Sp. pl. 1:45. 1753

Cibora jadalna, migdał ziemny (Cyperus esculentus L.) – gatunek rośliny należący do rodziny ciborowatych (Cyperaceae). Występuje w tropikalnej Afryce, na Madagaskarze, w Azji południowej, w Europie południowej, Ameryce Północnej i Ameryce Południowej[2]. Znana z właściwości inwazyjnych. W Polsce w stanie naturalnym praktycznie nie występuje. Znajdowana na początku XXI w. w roślinności mokradłowej stawu koło Węglińca, co wówczas było najdalej na wschód wysuniętym stanowiskiem północnoeuropejskim. Od tego czasu uznana za agriofit[3].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Bylina kłączowa o liściach równowąskich i wysokości do 1 m. Łodyga trójgraniasta, kwiatonośna. Kwiatostan złożony z 3 pręcików i 1 słupka. Owoc – trójgraniasty orzeszek. Ma jajowatego kształtu jadalne korzenie, przypominające smak migdałów, kształtu bulwiastego, o długości dochodzącej do 3 cm i ok. 1,5 cm szerokości.

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Roślina jadalna: bulwy zawierają do 20% tłuszczu, białko, ok. 28% skrobi, 14% cukru, ok. 7% substancji gumowych. Spożywane mogą być na surowo, jako gotowane lub prażone. Mogą być używane jako namiastka kawy[4] oraz do sporządzania napoju mlecznego pod nazwą sorbet. W Hiszpanii sporządza się napój o nazwie horchata de chufa. Z bulw można wydobyć olej do celów spożywczych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-11-08].
  2. Taxon: Cyperus esculentus (ang.). W: Germplasm Resources Information Network (GRIN) [on-line]. United States Department of Agriculture. [dostęp 2010-11-08].
  3. Zygmunt Dajdok, Krystyna Pender, Zygmunt Kącki. Cyperus esculentus (Cyperaceae) – nowy agriofit we florze Polski. „Fragmenta Floristica et Geobotanica Polonica”. 14 (1), s. 9-17, 2007. Instytut Botaniki PAN. ISSN 1640-629X (pol.). 
  4. Chrystyana Reicharta ogrody warzywne, Wilno: F. Moritz, 1824 [dostęp 2019-03-05].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Rośliny użytkowe, Wiedza Powszechna, W-wa, 1966
  2. Zbigniew Podbielkowski: Słownik roślin użytkowych. ISBN 83-09-00256-4.