Cień (Amber)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cieniami w powieściach Rogera Zelazny’ego o fikcyjnym świecie Amberu, nazywane są światy równoległe, rozciągające się pomiędzy Amberem i Dworcami Chaosu.

Cienie powstały gdy Dworkin, korzystając z Klejnotu Wszechmocy, wyrysował Wzorzec tworząc tym samym ostoję Ładu na której zbudowano miasto Amber. Drugim biegunem świata stały się wtedy Dworce Chaosu, których wpływ rozmywa stałość Amberu w nieskończoną liczbę jego wariantów - światów równoległych, zwanych cieniami. W Amberze wytrawni podróżnicy po Cieniach twierdzą, że „Wszystko jest gdzieś w cieniach”, mając na myśli to, że eksplorują one pełne spektrum możliwych wszechświatów - alternatywne historie, alternatywne krainy a nawet alternatywne prawa fizyki i metafizyki.

Podróże przez cienie[edytuj | edytuj kod]

Dla wszystkich istot zamieszkujących cienie, cień w którym żyją jest całą znaną i dostępną im rzeczywistością. Tak jest również z nami, gdyż również nasz świat jest jednym z cieni. Jednak osoby, które przeszły Wzorzec lub Logrus, a więc centrum któregoś z biegunów świata Amberu, zyskują moc podróży przez cienie.

Taka podróż jest sztuką, wymagającą bardzo silnej wyobraźni i zdolności koncentracji. Należy bowiem wyobrazić sobie pewien szczegół cienia (może to być krzak, kolor nieba, czy też osoba, ale zawsze musi to być coś wyjątkowego), a następnie wędrując w przestrzeni przenieść się również wśród cieni. Można tu mówić o niejakim „dodawaniu i odejmowaniu” aspektów rzeczywistości, by przenieść się do celu wędrówki. W ten sposób nie można się znaleźć w miejscu o którym się nic nie wie. Tak więc ograniczeniem jest tylko wyobraźnia podróżującego.

Osoba wędrująca przez cienie może przez nie przeprowadzić inne, a nawet całą armię. Z drugiej zaś strony, taką osobę można również śledzić. Zdolny do tego jest chociażby Piekielny Anioł - stworzenie znad granicy chaosu.

Osoba która przejdzie Wzorzec i stoi na jego środku, może sobie zażyczyć przeniesienie do dowolnego cienia - wystarczy że o tym pomyśli.

Piekielne rajdy[edytuj | edytuj kod]

Można również wędrować przez cienie bardzo szybko, lecz wiąże się to z dużym niebezpieczeństwem. Jeśli podróżnik będzie korzystał z szybszego transportu niż jego własne nogi, natłok zmian i szczegółów cieni przez które wędruje jest tak duży, że osoby słabe psychicznie mogą postradać zmysły. Dlatego taka podróż nazywana jest piekielnym rajdem.

Sztorm cienia[edytuj | edytuj kod]

Jest to dość naturalne, choć niezbyt dobrze opisane zjawisko. Najbliżej mu do burzy tropikalnej. Jedna z teorii głosi, że ich powstanie związane jest z częstotliwością fal dudniących pomiędzy Amberem a Dworcami i kształtujących naturę cieni. Gdy taki sztorm wybuchnie, może ogarnąć wiele cieni, a co ważniejsze może przenosić pomiędzy nimi różne rzeczy czy też ludzi. Przykładem może być historia o Czarnoksiężniku z krainy Oz.

Najbardziej znane cienie[edytuj | edytuj kod]

Najbardziej znane cienie to Tir na Nog'th i Rebma. Oba te cienie zawierają odbicie Wzorca z Amberu, co czyni je wyjątkowymi. Również nasz cień, czyli Ziemia jest bardzo znanym cieniem, często odwiedzanym przez Amberytów. Inne znane cienie to Lorraine (odwiedzany przez Corwina, Avalon, którego protektorem był Benedykt czy Texorami (miejsce szczególnie lubiane przez Randoma, pełne nadmorskich spelunek, palm i rozkwitających nocą powoi).