Cień wiatru

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cień wiatru
La sombra del viento
Autor

Carlos Ruiz Zafón

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Hiszpania

Język

hiszpański

Data wydania

2001

Wydawca

Planeta

Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego

2005

Wydawca

MUZA

Przekład

Beata Fabjańska - Potapczuk, Carlos Marrodan Casas

poprzednia
brak
następna
Gra anioła

Cień wiatrupowieść hiszpańskiego pisarza Carlosa Ruiza Zafóna, która ukazała się w 2001 roku.

Cień wiatru wydany został w 40 krajach i przetłumaczony na ponad 30 języków. Sprzedano ponad 14 milionów egzemplarzy[1]. W Polsce powieść wydano w 2005 roku i wznowiono w 2011. Jest ona pierwszą z cyklu o Cmentarzu Zapomnianych Książek, nie oznacza to jednak, że trzeba ją czytać jako pierwszą - autor zaznaczał wielokrotnie, że wszystkie książki z cyklu są osobnymi historiami[2].

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Akcja powieści rozgrywa się w Barcelonie w drugiej połowie XX wieku, ale w retrospekcjach pojawiają się lata wcześniejsze. Bohaterem jest Daniel Sempere. Towarzyszymy mu od 10 roku życia, kiedy to jego ojciec zaprowadza go na Cmentarz Zapomnianych Książek. Od tego momentu zaczyna się historia Daniela, próbującego odkryć tajemnicę związaną z autorem jednej z zapomnianych książek – Julianem Caraxem.

Daniel, zauroczony powieścią Caraxa Cień wiatru, próbuje odnaleźć inne książki jego autorstwa. Okazuje się jednak, że wszystkie książki zostały spalone. Komuś zależy również na zniszczeniu ostatniego egzemplarza, który znajduje się w posiadaniu nastoletniego chłopaka.

Autor wprowadza do powieści wiele postaci i wątków, które – pozornie luźno ze sobą związane – na końcu prowadzą do rozwiązania zagadki.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. minnesota.publicradio.org: Novelist Carlos Ruiz Zafon creates a shifting Gothic world. 29 czerwca 2009. [dostęp 2009-09-29]. (ang.).
  2. Carlos Ruiz Zafón oficial - El laberinto de los espiritus, www.elcementeriodeloslibrosolvidados.com [dostęp 2017-11-22].