Przejdź do zawartości

Cieśnina Kerczeńska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cieśnina Kerczeńska
ilustracja
Państwo

 Rosja
 Ukraina[a]

Akweny
• Łączy wody
• Z wodami


Morze Azowskie
Morze Czarne

Lądy
• Oddziela
• Od


Półwysep Kerczeński
Półwysep Tamański

Wymiary
• długość
• szerokość


ok. 41 km
4–15 km

Głębokość
• maksymalna


13 m

Miejscowości nadbrzeżne

Kercz

Mosty

Most Krymski

Położenie na mapie Krymu
Mapa konturowa Krymu, blisko prawej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Cieśnina Kerczeńska”
Ziemia45°21′N 36°39′E/45,350000 36,650000

Cieśnina Kerczeńska (ros. Керченский пролив, Kierczenskij proliw; ukr. Керченська протока, Kerczenśka protoka) – płytka cieśnina pomiędzy Półwyspem Kerczeńskim i Półwyspem Tamańskim, łączy Morze Azowskie z Morzem Czarnym[1].

Cieśnina ma długość ok. 41 km, a szerokość od 4 do 15 km[1]. Jej głębokość wynosi 3–13 m. Dno głównie piaszczyste, niekiedy z organicznym osadem lub obecnością traw, jak zostera morska (Zostera marina). W cieśninie znajduje się wyspa Tuzła[2]. Cieśnina oddziela Europę od Azji. Oba brzegi łączy most Krymski.

Status prawny[edytuj | edytuj kod]

Od 1991 roku, pomimo braku delimitacji, w praktyce 2/3 powierzchni Morza Azowskiego przypadało na Ukrainę. W 2014 roku wraz z faktyczną aneksją Krymu przez Rosję proporcje te odwróciły się, tj. 1/3 wód przypada Ukrainie a 2/3 Federacji Rosyjskiej. Odwrócona sytuacja jest również w zakresie żeglugi w Cieśninie Kerczeńskiej. W związku z położeniem na wschód od toru żeglugowego należącej do Ukrainy wyspy Tuzła, kanał Kercz-Jenikale był pod kontrolą Kijowa. Obecnie cała cieśnina jest pod kontrolą Federacji Rosyjskiej[3].

W zakresie praw żeglugowych obecna konfiguracja na mapie politycznej potwierdza zastosowanie do cieśniny co najmniej niezawieszalnego prawa nieszkodliwego przepływu, jak w cieśninach ślepego zaułka, jeśli przyjąć, że wewnątrz od Cieśniny Kerczeńskiej nie ma wyłącznej strefy ekonomicznej. Jeśli zaś na Morzu Azowskim jest lub powinna być wyłączna strefa ekonomiczna, to należy tu stosować zasady przejścia tranzytowego obowiązującego w cieśninach łączących dwa obszary wyłącznej strefy ekonomicznej lub morza pełnego[4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Teren Półwyspu Kerczeńskiego łącznie z Półwyspem Krymskim został jednostronnie anektowany przez Rosję. Półwysep Kerczeński przez Ukrainę i większość członków ONZ jest uznawany za terytorium Ukrainy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b praca zbiorowa: Encyklopedia Powszechna PWN. T. 2. G-M. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1974, s. 455.
  2. United Nations Environment Programme. Post-Conflict and Disaster Management Branch: Oil spill in the Kerch Strait. UNEP/Earthprint, 2008.
  3. D.R. Bugajski, Kształtowanie statusu Morza Azowskiego, w: Mare Nostrum, M. Szuniewicz (red), Gdańsk 2015, s. 100.
  4. D.R. Bugajski, wyd. cyt., s. 101.