Ciechomin (województwo lubelskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ciechomin
Ciechomin
Państwo  Polska
Województwo lubelskie
Powiat łukowski
Gmina Wola Mysłowska
Liczba ludności (2013) 296[1]
Strefa numeracyjna (+48) 25
Kod pocztowy 21-426
Tablice rejestracyjne LLU
SIMC 0695692
Położenie na mapie gminy Wola Mysłowska
Mapa lokalizacyjna gminy Wola Mysłowska
Ciechomin
Ciechomin
Położenie na mapie powiatu łukowskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu łukowskiego
Ciechomin
Ciechomin
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa lokalizacyjna województwa lubelskiego
Ciechomin
Ciechomin
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Ciechomin
Ciechomin
Ziemia51°52′46″N 21°57′09″E/51,879444 21,952500

Ciechominwieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie łukowskim, w gminie Wola Mysłowska.

Miejscowość należy do rzymskokatolickiej parafii Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Wilczyskach.

Miejscowość była przejściowo siedzibą gminy Mysłów. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa siedleckiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W średniowieczu Ciechomin należał do ziemi stężyckiej w dawnym województwie sandomierskim w Małopolsce. Był miejscowością na pograniczu księstw. Na przełomie XIV i XVIII w. właścicielem ziemi była rodzina Zakrzewskich, których majątek obejmował między innymi: Guzówkę, Wiśniówkę, Celej, Powały, Ciechomin, Wola Ciechomską (dzisiejsza Wólka Ciechomska), Żelechów, Nowe Zadybie, Stare Zadybie. Po trzecim rozbiorze tereny te należały do zaboru austriackiego. Po wojnie francusko-prusko-rosyjskiej od 1807 roku Ciechomin leżał w księstwie Warszawskim. A po kongresie wiedeńskim w 1815 r. należał do Królestwa Polskiego, co oznacza że zaborcą byli Rosjanie.

Ważną postacią z Ciechomina był Gustaw Stanisław Antoni Zakrzewski, wnuk Ignacego Wyssogoty Zakrzewskiego. Urodzony 17 sierpnia 1837 roku, był on działaczem Komitetu Centralnego Narodowego, członkiem władz wojewódzkich, a później centralnych. 23 listopada 1862 r. razem z księdzem Brzózką i innymi działaczami w Ciechominie opracowali plany wybuchu powstania styczniowego. Razem z księdzem Brzózką organizowali atak na Łuków, a także bazę wypadową w lasach Różańskich (w Jacie).

Na przełomie XIX i XX w. Ciechominie był wiatrak, który sprzedano do Łukówca. Podczas II wojny światowej do Ciechomina dotarły oddziały generała Kleberga z bitwy pod Kockiem. W trakcie wojny w 1944 r. w Ciechominie Rosjanie zorganizowali lotnisko. Po wojnie w Ciechominie zbudowano ośrodek zdrowia i mieściły się władze gromadzkiej Rady Narodowej. W 1976 r. zlikwidowano jedne z ostatnich śladów ustroju feudalnego poprzez zlikwidowanie nazw Ciechomin Włościański i Ciechomin Podworski zastępując jedną nazwą Ciechomin. Zaś siedzibę gminy przeniesiono z Ciechomina do Woli Mysłowskiej.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]