Cielaszy (obwód homelski)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cielaszy
Целяшы
Телеши
Państwo  Białoruś
Obwód homelski
Rejon homelski
Sielsowiet Ciareniczy
Położenie na mapie obwodu homelskiego
Mapa konturowa obwodu homelskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Cielaszy”
Położenie na mapie Białorusi
Mapa konturowa Białorusi, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Cielaszy”
Ziemia52°29′29″N 30°37′58″E/52,491389 30,632778
Portal Białoruś

Cielaszy (biał. Целяшы; ros. Телеши, Tieleszy; pol. hist. Telesze) – wieś na Białorusi, w obwodzie homelskim, w rejonie homelskim, w sielsowiecie Ciareniczy, nad Uzą.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z końca XIV w. Początkowo Telesze leżały w Wielkim Księstwie Litewskim, następnie wraz z nim weszły w skład Rzeczypospolitej Obojga Narodów, w której administracyjnie przynależały do województwa mińskiego i powiatu rzeczyckiego[1][2].

W wyniku I rozbioru Polski w 1772 przyłączone zostały do Rosji. W jej ramach w XIX i w początkach XX w. Telesze położone były w guberni mohylewskiej, w powiecie homelskim, stanowiąc siedzibę zarządu gminy (wołości) Telesze[2][3]. Ludność zajmowała się rolnictwem, myślistwem oraz pracą w przemyśle leśnym. Warstwą uprzywilejowaną, która posiadała najlepsze ziemie i dla której chłopi odpracowywali pańszczyznę do jej zniesienia w 1861, była szlachta pochodzenia polsko-litewskiego[1].

Następnie w granicach Związku Sowieckiego. Od 1991 w niepodległej Białorusi. Do 19 czerwca 2008 siedziba sielsowietu Cielaszy, który po zniesieniu w całości został przyłączony do sielsowietu Ciareniczy[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b История (ros.). ГУО «Телешовский детский сад – средняя школа». [dostęp 2021-11-25].
  2. a b Witold Sienkiewicz, Elżbieta Olczak: Dzieje Polski. Atlas ilustrowany.
  3. Telesze (4), pow. homelski, [w:] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. XII: Szlurpkiszki – Warłynka, Warszawa 1892, s. 283.
  4. «Об упразднении Глыбоцкого, Телешевского сельсоветов и изменении границ Марковичского, Тереничского сельсоветов Гомельского района». Решение Гомельского областного Совета депутатов от 19 июня 2008 г. № 147 (ros.). Portal Prawny Republiki Białorusi. [dostęp 2021-11-25].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]