Ciemna (poker)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Przykładowy stół gry w hold'em z oznaczonym rozdającym i graczmi na ciemnych

Ciemne (ang. Blinds) są przymusowymi zakładami wpłacanymi przez graczy znajdującymi się na lewo od pozycji rozdającego (dealer) w grach pokerowych typu Hold'em. Zazwyczaj jest ich dwie, ale zdarza się że ich liczba to 3 albo 1.

Mała ciemna (small blind) wpłacana jest przez gracza znajdującego się na lewo od rozdającego, zaś duża ciemna (big blind) przez gracza siedzącego na lewo od niego. Wyjątkiem jest sytuacja kiedy w grze jest dwóch graczy (tzw. gra heads-up). W tym przypadku gracz na pozycji rozdającego wpłaca małą ciemną, a jego przeciwnik dużą. Podczas pierwszej rundy licytacji gracz na małej ciemnej zagrywa jako przedostatni, a gracz na dużej jako ostatni (jeżeli poczeka, w przypadku podbicia licytacja trwa dalej).

Zazwyczaj, mała ciemna jest dwukrotnie mniejsza od dużej, ale zdarza się że jest większa niż jej połowa, bądź po prostu równa dużej ciemnej.

Ciemne są potrzebne, ponieważ w grach Texas i Omaha Hold'em gra sie zazwyczaj bez ante, co pozwala graczowi pasować karty bez wnoszenia żadnego zakładu. Jeżeli jednak gracz pasuje na ciemnej, w następnych rozdaniach dokłada się do puli, aby zniwelować ten koszt.

Ante i ciemne[edytuj]

Na wielu międzynarodowych turniejach np. na WSOP przed rozpoczęciem rozdania wszyscy gracze wpłacają ante, a później dwóch zakłady w ciemno.