Cienka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cienka
Ilustracja
Cienka w Klembowie (maj 2017)
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Lokalizacja

Nizina Mazowiecka

Rzeka
Długość 30,69 km
Źródło
Miejsce w okolicy wsi Dobre
Współrzędne

52°20′18″N 21°41′41″E/52,338333 21,694722

Ujście
Recypient

Rządza

Miejsce na południe od Klembowa
Wysokość

92,6 m n.p.m.[1]

Współrzędne

52°24′13″N 21°19′24″E/52,403611 21,323333

Szlak
RiverIcon-Spring.svg ok. 30 Dobre
RiverIcon-AffluentL.svg Rynia
RiverIcon-AffluentL.svg Borucza
RiverIcon-delta.svg 0
Klembów
Położenie na mapie powiatu wołomińskiego
Mapa konturowa powiatu wołomińskiego, blisko prawej krawiędzi na dole znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast w centrum znajduje się punkt z opisem „ujście”

Cienka (dawniej Jasionka[2] lub Jasienica[3]) – struga, prawy dopływ Rządzy[4] o długości 30,69 km[5].

Rzeka płynie na Nizinie Mazowieckiej. Jej źródła znajdują się niedaleko wsi Dobre. Przepływa m.in. przez miejscowości Głęboczyca, Kąty-Miąski, Rudniki, Dzięcioły, Tłuszcz, Jasienica, Klembów, za którym uchodzi do Rządzy. Wizerunek obu rzek znajduje się w herbie gminy Klembów[6]. Rzeki symbolizowane są przez złoty falisty rosochacz (figurę zaszczytną) umieszczony w zielonym polu.

Cienka jest częściowo uregulowana, jednak na wielu odcinkach swobodnie meandruje. W dolnym biegu na wysokości wsi Jasienica znajdują się w kilometrowych odstępach 3 mosty kolejowe wybudowane w XIX i XX w. Żyją w niej bobry[potrzebny przypis].

Dopływami Cienkiej są m.in. Borucza (lewym, w okolicy miejscowości Kąty-Wielgi i Radziowizna) i niżej Rynia (dopływ Cienkiej) (prawym, w okolicy wsi Kury i Stryjki). Rynia była w średniowieczu uważana za rzekę główną (do której wpadała Cienka) i jej nazwa ma związek z 2 miejscowościami o tej samej nazwie: Rynią spod której wypływa, oraz Rynią, gdzie uchodzą do Narwi (obecnie Zalewu Zegrzyńskiego) jej wody, płynąc wcześniej strugami Cienką i Rządzą[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]