Cinelerra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Cinelerra
Edytor wideo
Logo Cinelerra
Logo programu
Interfejs programu
Interfejs programu
Autor Heroine Virtual / Społeczność Cinelerra
System operacyjny Linux, OS X (z X Window System)
Pierwsze wydanie 1 sierpnia 2002 r.
Aktualna wersja stabilna 4.0
wydana 8 sierpnia 2008 r.
Licencja GPL
Strona internetowa

Cinelerra - darmowy profesjonalny edytor przeznaczony dla nieliniowej obróbki wideo. Został stworzony z myślą o komputerach z systemem Linux, ale również z powodzeniem uruchamia się w OS X. Nie posiada natomiast wersji dla Microsoft Windows.

Pierwsza edycja Cinelerri ukazała się 1 sierpnia 2002 i częściowo opierała się o wcześniejszy produkt znany jako Broadcast 2000, który Heroine Virtual wycofało we wrześniu 2001.

Główne cechy[edytuj | edytuj kod]

Cinelerra obsługuje audio i wideo bardzo wysokiej jakości: obrabia sygnał audio z 64-bitową precyzją, może też pracować zarówno w RGBA, jak i YUVA. Program obsługuje wszelkie rozdzielczości i klatkowanie.

Pozostałe cechy można znaleźć na stronie producenta.

Interfejs[edytuj | edytuj kod]

Cinelerra ma interfejs podobny do innych aplikacji nielinearnej obróbki wideo takich jak np. Adobe Premiere. Użytkownik ma do dyspozycji 4 okna:

  1. linia czasu (timeline) – daje użytkownikowi czasowy ogląd ścieżek wideo i audio w projekcie, a także dane klatek kluczowych dla np. ruchu kamery, efektów czy nieprzezroczystości;
  2. widok (viewer) – pozwala na przejrzenie materiału;
  3. zasobnik (resources) – prezentuje wszystkie zasoby audio i wideo w projekcie oraz dostępne efekty i przejścia;
  4. kompozycja (compositor) – daje widok końcowy projektu, czyli jak będzie wyglądał po zmontowaniu; jest interaktywny, gdyż pozwala użytkownikowi dostosować pozycję obiektów wideo; również na bieżąco reaguje na zmiany wprowadzane przez użytkownika.

Interfejs Cinelerri jest często krytykowany, ponieważ nie stosuje się do zasad przyjaznych człowiekowi (ani tych wytyczonych przez GNOME, ani przez KDE).

Wersja społecznościowa[edytuj | edytuj kod]

Heroine Virtual co pół roku wypuszcza nową edycję Cinelerri dostępną wyłącznie w postaci kodu źródłowego. Błędy i niedociągnięcia wykryte i rozwiązane przez społeczność i wysłane do producenta nie zawsze są przez niego od razu rozpatrywane, zazwyczaj ukazują się dopiero w nowym wydaniu. Z powodu tego opóźnienia oraz edycji podporządkowanych konkretnym dystrybucjom, grupa wolnych open-source-owych programistów stworzyła własną wersję pod nazwą Cinelerra-CV (CV to skrót od Community Version, czyli wersja społecznościowa).

Lumiera[edytuj | edytuj kod]

Na początku kwietnia 2008, społeczność Cinelerra ogłosiła, że przepisano na nowo obecną wersję CV i nazwano ją Lumiera. Narodziła się ona jako przepisany kod bazowy Cinelerri zwany Cinelerra3, ale szybko oddzielił się on jako niezależny projekt o swojej własnej nazwie. Lumiera ciągle znajduje się we wczesnej fazie rozwoju i nie nadaje się na razie do użycia.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]