Ciobănesc Românesc Carpatin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ciobănesc Românesc Carpatin
Ilustracja
Ciobănesc Românesc Carpatin, wg wzorca FCI polska nazwa tej rasy to owczarek rumuński Karpatin
Inne nazwy

Carpathian Sheepdog, Carpatin, Rumanian Carpathian, Câine Ciobănesc Carpatin, rumuński owczarek karpacki

Kraj patronacki

Rumunia

Wymiary
Wysokość

65–73 cm (psy),
59-67 cm (suki)

Masa

34–49 kg

Klasyfikacja
FCI

Grupa I, Sekcja 1 #350

Wzorce rasy

Ciobănesc Românesc Carpatin (owczarek rumuński Karpatin) - rasa psów pasterskich, wyhodowanych w Rumunii w rejonie gór Karpat. Według statystyki FCI ta rasa psów jest zaklasyfikowana do grupy pierwszej obejmującej owczarki i psy pasterskie[1]. Nie podlega próbom pracy[2].

Ogólna charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Owczarek karpacki to zwinny, dostojny pies o godnym zachowaniu i energicznym usposobieniu. W przypadku tej rasy szczególnie objawia się płciowy dymorfizm. Samce są większe, wyższe i znacznie silniejsze od samic. Rasa charakteryzuje się umięśnioną budową sylwetki, praktycznie niezauważalną z powodu gęstej sierści. Głowa Owczarka karpackiego jest podobna do wilczej, czoło szerokie i lekko zakrzywione. Nos duży, szeroki, zawsze koloru czarnego. Oczy ciemne, brązowe w kształcie migdałów. Ponieważ rasa ta została wyhodowana do straży nad stadami, pies ten jest doskonałym stróżem o zrównoważonym temperamencie i oddanym rodzinie.

Temperament[edytuj | edytuj kod]

Owczarek karpacki jest doskonałym przewodnikiem i stróżem, ze względu na swój wrodzony instynkt stadny i bezwarunkowe oddanie. Jest bardzo spokojnym i zrównoważonym psem. Owczarek karpacki traktuje człowieka jako część stada, a często jako lidera. W życiu psów tej rasy najważniejsze jest zachowanie odpowiedniej hierarchii i zaufanie ze strony właściciela.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza wzmianka nawiązująca do owczarka karpackiego umieszczona została w „Weterynaryjnym magazynie naukowym”, rok XV, numer 2.

Według najnowszych teorii, rasa owczarka karpackiego wywodzi się od ras psów opracowanych w Mezopotamii około 9000 lat temu jako psy towarzyszące stadom udomowionych owiec i kóz.

Zdrowie[edytuj | edytuj kod]

Owczarek karpacki jest psem zdrowym. Jedyne problemy dotyczą dysplazji stawu biodrowego. Większość psów tej rasy żyje przeważnie od 12 do 14 lat bez większych kłopotów zdrowotnych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Systematyka ras FCI z uwzględnieniem polskiego nazewnictwa ras. Związek Kynologiczny w Polsce. [dostęp 2015-12-02].
  2. FCI-Standard N° 350 / 13. 07. 2005. [dostęp 2016-04-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-04-21)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]