Cioch wzorzysty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Cioch wzorzysty
Anaglyptus mysticus
(Linnaeus, 1758)
Cioch wzorzysty
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Gromada owady
Podgromada owady uskrzydlone
Rząd chrząszcze
Podrząd chrząszcze wielożerne
Rodzina kózkowate
Podrodzina kózkowe
Plemię Anaglyptini
Rodzaj Anaglyptus
Gatunek cioch wzorzysty

Cioch wzorzysty[1], cioch barwny[2] (Anaglyptus mysticus) – gatunek chrząszcza z rodziny kózkowatych i podrodziny kózkowych.

Chrząszcz o ciele długości od 6 do 13 mm[3][2]. Ubarwiony czarno, zwykle z rdzawobrązową przednią częścią pokryw. Ponadto na pokrywach występują przepaski z szarobiałych włosków. Przedplecze ma wyraźnie węższe niż pokrywy. Pierwszy człon stóp jest tylko nieco dłuższy niż drugi i trzeci razem wzięte[3].

Zamieszkuje lasy liściaste i mieszane, zagajniki, parki i sady. W górach sięga do 2000 m n.p.m.. Larwy rozwijają się w suchym drewnie buków, dębów, grabów, klonów, lip, olch, grusz, leszczyny pospolitej, robinii akacjowej, bzu koralowego, trzmieliny pospolitej[4] i orzecha włoskiego[2]. Ich cykl rozwojowy trwa od dwóch lat wzwyż. Owady dorosłe spotyka się od maja do sierpnia na drewnie roślin żywicielskich oraz kwiatach bzów, dereni, głogów, tawuł i śliwy tarniny[4][2]. Samice składają jaja w miejscach pozbawionych kory, w tym w otworach wylotowych innych ksylofagów[2].

Owad ten występuje w prawie całej Europy, sięgając na północ południowej Norwegii i środkowej Szwecji, a na wschód przez południową Rosję na Zakaukazie[4][2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jacek Kurzawa: Polskie nazwy kózkowatych. [dostęp 2017-04-16].
  2. a b c d e f Jiri Zahradnik: Przewodnik: Kózkowate. Warszawa: Multico, 2001, s. 62.
  3. a b Karl Wilhelm Harde: Familie Cerambycidae, Bockkäfer. W: Die Käfer Mitteleuropeas Band 9: Cermabycidae, Chrysomelidae. Heinz Freude, Karl Wilhelm Harde, Gustav Adolf Loshe (red.). Krefeld: Goecke & Evers Verlag, 1966, s. 68.
  4. a b c B. Burakowski, M. Mroczkowski, J. Stefańska. Chrząszcze – Coleoptera. Cerambycidae i Bruchidae. „Katalog Fauny Polski,”. XXIII (15), 1990.