Cirneco dell'Etna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Cirneco Dell'Etna
Cirneco dell Etna 611.jpg
Cirneco Dell'Etna
Inne nazwy Sicilian Greyhound
Chart sycylijski
Kraj pochodzenia Włochy[1]
Wymiary
Wysokość Pies: ok. 50 cm
Suka: ok. 46 cm
Masa Pies: 10-12 kg
Suka: 8-10 kg
Klasyfikacja
FCI Grupa V, sekcja 7,
numer wzorca 199
AKC Hound
KC(UK) Hound
NZKC Hound
UKC Sighthound and Pariah Dog
Wzorce rasy
FCI AKC KC(UK) NZKC UKC

Cirneco Dell'Etnarasa psów, należąca do grupy szpiców i psów pierwotnych, zaklasyfikowana do sekcji pierwotnych ras myśliwskich. Nie podlega próbom pracy[1].

Pochodzenie[edytuj | edytuj kod]

Cirneco Dell'Etna to stara rasa. Większość badaczy zgodnych jest, że pochodzi od psów z Egiptu, których najstarsze szczątki pochodzą z V tysiąclecia p.n.e.

Najprawdopodobniej psy te były przywożone do Europy, do krajów śródziemnomorskich przez Fenicjan.

Cirneco jest obecny na Sycylii od co najmniej 2500 lat, o czym mogą świadczyć podobizny wybijane na monetach z piątego wieku przed naszą erą. Poza Sycylią Cirneco pojawił się dopiero w latach trzydziestych XX wieku.

Cirneco Dell'Etna pierwotnie używano do polowań na króliki. Jak nazwa sugeruje, psy te hodowano w okolicach Etny. Tereny te są trudne do poruszania się, obfitują w ostre skały, rozpadliny. Z tego względu psy tej rasy są wytrzymałe, zwinne i uważne.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Najbardziej widoczne cechy tej rasy to trójkątna głowa, spiczasty pysk i uszy. Na pierwszy rzut oka Cirneco są niezwykle podobne do psa faraona. Według standardów jest dokładnie 11 cech różniących te dwie rasy. Najbardziej oczywiste to: Cirneco jest mniejszy, niższy o około 10 cm, ma też bardziej kwadratową sylwetkę.

Charakter[edytuj | edytuj kod]

Cirneco to przede wszystkim pies myśliwski, przyzwyczajony do ciężkiego terenu i warunków, do długiej pracy bez pożywienia i wody. Jest samodzielny, ma silny temperament, przywiązany do swojego właściciela. Jest odporny na choroby.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Alain Fournier: Ilustrowana encyklopedia psów rasowych. s. 205.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Alain Fournier: Ilustrowana encyklopedia psów rasowych. Warszawa: Carta Blanca. Grupa Wydawnicza PWN, 2012. ISBN 978-83-7705-179-5.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]