Cirneco dell'Etna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cirneco Dell'Etna
Ilustracja
Cirneco Dell'Etna
Inne nazwy

Sicilian Greyhound
Chart sycylijski

Kraj pochodzenia

Włochy[1]

Wymiary
Wysokość

Pies: ok. 50 cm
Suka: ok. 46 cm

Masa

Pies: 10-12 kg
Suka: 8-10 kg

Klasyfikacja
FCI

Grupa V, sekcja 7,
numer wzorca 199

AKC

Hound

KC(UK)

Hound

NZKC

Hound

UKC

Sighthound and Pariah Dog

Wzorce rasy

Cirneco Dell'Etnarasa psów, należąca do grupy szpiców i psów pierwotnych, zaklasyfikowana do sekcji pierwotnych ras myśliwskich. Nie podlega próbom pracy[1].

Pochodzenie[edytuj | edytuj kod]

Cirneco Dell'Etna to stara rasa. Większość badaczy zgodnych jest, że pochodzi od psów z Egiptu, których najstarsze szczątki pochodzą z V tysiąclecia p.n.e.

Najprawdopodobniej psy te były przywożone do Europy, do krajów śródziemnomorskich przez Fenicjan.

Cirneco jest obecny na Sycylii od co najmniej 2500 lat, o czym mogą świadczyć podobizny wybijane na monetach z piątego wieku przed naszą erą. Poza Sycylią Cirneco pojawił się dopiero w latach trzydziestych XX wieku.

Cirneco Dell'Etna pierwotnie używano do polowań na króliki. Jak nazwa sugeruje, psy te hodowano w okolicach Etny. Tereny te są trudne do poruszania się, obfitują w ostre skały, rozpadliny. Z tego względu psy tej rasy są wytrzymałe, zwinne i uważne.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Najbardziej widoczne cechy tej rasy to trójkątna głowa, spiczasty pysk i uszy. Na pierwszy rzut oka Cirneco są niezwykle podobne do psa faraona. Według standardów jest dokładnie 11 cech różniących te dwie rasy. Najbardziej oczywiste to: Cirneco jest mniejszy, niższy o około 10 cm, ma też bardziej kwadratową sylwetkę.

Charakter[edytuj | edytuj kod]

Cirneco to przede wszystkim pies myśliwski, przyzwyczajony do ciężkiego terenu i warunków, do długiej pracy bez pożywienia i wody. Jest samodzielny, ma silny temperament, przywiązany do swojego właściciela. Jest odporny na choroby.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Alain Fournier: Ilustrowana encyklopedia psów rasowych. s. 205.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Alain Fournier: Ilustrowana encyklopedia psów rasowych. Warszawa: Carta Blanca. Grupa Wydawnicza PWN, 2012. ISBN 978-83-7705-179-5.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]