Cisowsko-Orłowiński Park Krajobrazowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Cisowsko-Orłowiński Park Krajobrazowy
Logo parku
Logo parku
Położenie gminy: Bieliny, Daleszyce, Górno, Łagów, Pierzchnica, Raków
Powierzchnia 207,06 km²
Otulina 237,48 km²
Liczba rezerwatów 4
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Cisowsko-Orłowiński Park Krajobrazowy
Cisowsko-Orłowiński Park Krajobrazowy
50°44′57,4800″N 20°55′07,6800″E/50,749300 20,918800
Oficjalna strona

Cisowsko-Orłowiński Park Krajobrazowypark krajobrazowy położony w województwie świętokrzyskim na południowy wschód od Kielc. Utworzony dla zachowania wielkiej różnorodności biologicznej przejawiającej się m.in. obecnością większości nizinnych typów siedliskowych, a także bogactwem roślin i zwierząt.

Flora[edytuj | edytuj kod]

Na terenie parku występują 52 gatunki roślin objętych ochroną i 15 gatunków roślin rzadkich. Wielką atrakcją parku są leśne i torfowiskowe zespoły roślinne, chronione prawem w dwóch rezerwatach Białe Ługi i Słopiec. W obrębie rezerwatów można znaleźć wiele ponad 200-letnich buków i innych starych dębów, klonów, jaworów i jodeł. W parku można też obejrzeć wspaniałe, blisko 200-letnie drzewostany jodłowo-bukowo-dębowe. Niektóre ze starych cisów i jałowców uzyskały status pomników przyrody.

Fauna[edytuj | edytuj kod]

Bogactwu roślinności odpowiada różnorodność gatunkowa fauny. W parku występują duże ssaki takie jak:

Bogata jest także fauna ptasia:

Geologia[edytuj | edytuj kod]

W obrebie parku występują skały paleozoiczne oraz wychodnie skał dewońskich. Na obszarze unikatowego stanowiska wapieni bitumicznych znajduje się 200-metrowa Jaskinia Zbójecka. Niektóre ze stanowisk mają charakter pomników przyrody, jak choćby gołoborza w Niwach czy odsłonięcia skał wulkanicznych w Sierakowie, a w Zalesiu – piaskowce płytowe z ordowiku i syluru oraz stanowiska fauny sylurskiej.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Na terenie parku w rezerwacie leśnym "Zamczysko" znajduje się pogańskie sanktuarium, po którym pozostały ziemne wały i tarasy.

Rezerwaty przyrody[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]