Citroën Xsara WRC

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Citroën Xsara WRC
Ilustracja
Citroën Xsara WRC 2005 w National Motor Museum, w Beaulieu
Producent

Citroën Sport

Okres produkcji

2000–2006

Poprzednik

Citroën Xsara Kit Car

Następca

Citroën C4 WRC

Dane techniczne
Segment

samochód rajdowy

Typy nadwozia

3-drzwiowy hatchback

Silniki

2.0 Turbo 16V 310 KM

Skrzynia biegów

6-biegowa sekwencyjna

Napęd

AWD

Długość

4167 mm

Szerokość

1770 mm

Wysokość

1390 mm
1332 mm (asfalt)

Rozstaw osi

2550 mm

Masa własna

1230 kg

Liczba miejsc

2

Dane dodatkowe
Pokrewne

Citroën Xsara

Konkurencja

Ford Focus WRC
Subaru Impreza WRC
Peugeot 307 WRC

Citroën Xsara WRCsamochód rajdowy klasy WRC, którego pierwsza wersja (jeszcze bez homologacji FIA) debiutowała na rajdowych trasach w 2000 roku podczas Rajdu Lyon-Charbonniere we Francji. Jest to jeden z najbardziej utytułowanych samochodów rajdowych na świecie.

Historia modelu[edytuj | edytuj kod]

W 2000 roku została zaprezentowana Xsara T4 FRC (French Rally Car), która ze względu na zbudowanie tej wersji jeszcze na bazie auta przed faceliftingiem, wyglądem bardziej przypominała Xsarę Kit Car. Przez cały sezon 2000 auto było poddawane testom, startując w mistrzostwach Francji. Starty w Rajdowych Mistrzostwach Świata nie były możliwe, gdyż auto nie posiadało jeszcze homologacji FIA. Na początku 2001 roku zadebiutowała Xsara ze zmienionym nadwoziem już w oficjalnej specyfikacji WRC. Prace rozwojowe trwały, auto w latach 2001–2002 było postrzegane jako nadające się głównie na asfaltowe trasy. Citroën chciał udowodnić, że tak nie jest startując w sezonie 2002 w takich rajdach jak Safari, Szwecji, czy Finlandii. Od 2003 roku Xsara WRC startowała w pełnym cyklu Rajdowych Mistrzostw Świata. W 2006 roku Citroën World Rally Team zawiesił swoje starty, w związku prowadzonymi pracami rozwojowymi nad nowym autem WRC – Citroënem C4 WRC. Jednak Xsara WRC w dalszym ciągu, w nieco rozwiniętej wersji, startowała w cyklu Mistrzostw Świata w barwach teamu Kronos Total Citroën.

Sukcesy w rajdach[edytuj | edytuj kod]

Mistrzostwa Francji i Hiszpanii[edytuj | edytuj kod]

Citroën Xsara T4, jeszcze w specyfikacji FRC, zadebiutowała podczas Rajdu Lyon-Charbonniere w 2000 roku. Za kierownicą zasiadał, czołowy wtedy, kierowca Citroëna Philippe Bugalski. Odniósł on zwycięstwo w tym rajdzie, a także w pięciu kolejnych zdobywając ostatecznie mistrzostwo Francji. W 2001 roku Bugalski wygrał jeden z rajdów Mistrzostw EuropyRajd Niemiec.

W 2002 roku Jesús Puras jadąc Xsarą WRC zdobył mistrzostwo Hiszpanii. W tym samym roku zwyciężył w Rajdzie Wysp Kanaryjskich – eliminacji Rajdowych Mistrzostw Europy.

Mistrzostwa świata[edytuj | edytuj kod]

Debiut Xsary WRC w Mistrzostwach Świata miał miejsce podczas Rajdu Katalonii w 2001 roku. Do rywalizacji wystawiono dwie Xsary WRC, za ich kierownicami zasiedli Philippe Bugalski oraz Jesús Puras. Niestety, rajd ten nie był udany dla ekipy CitroënaBugalski ukończył rajd na ósmej pozycji, natomiast Puras nie ukończył rajdu w wyniku awarii układu paliwowego.

Podczas kolejnego występu Xsary WRC na Rajdzie Sanremo, wystartowały trzy Xsary WRC, Sébastien Loeb, debiutując za kierownicą auta WRC, wywalczył drugą pozycję, natomiast Philippe Bugalski i Jesús Puras nie ukończyli rajdu.

Największym osiągnięciem w debiutanckim sezonie Xsary WRC było zwycięstwo Jesúsa Purasa w Rajdzie Korsyki.

Sezon 2002 był kolejnym niepełnym sezonem Xsary WRC. Za kierownicą Citroëna zasiadali Philippe Bugalski, Sébastien Loeb oraz Thomas Rådström. Loeb był pierwszy na mecie pierwszego w sezonie Rajdu Monte Carlo, jednak w wyniku nałożonej 2-minutowej kary spadł na drugie miejsce, a zwycięstwo przypadło Tommiemu Mäkinenowi. Pierwsze zwycięstwo Xsarą WRC Loeba miało miejsce podczas Rajdu Niemiec.

Xsara w sezonie 2002 znalazła się dwukrotnie na trzecim miejscu podium za sprawą Thomasa Rådströma w Rajdzie Safari oraz Philippe Bugalskiego w Rajdzie Katalonii.

Sezon 2003 był pierwszym, w którym Xsara WRC startowała w pełnym cyklu Mistrzostw. W roku 2003 w barwach Citroën World Rally Team oprócz Loeba i Bugalskiego ścigali się także Colin McRae i Carlos Sainz.

Już podczas inauguracyjnego Rajdu Monte Carlo kierowcy Citroëna zajęli trzy pierwsze miejsca – zwyciężył Loeb, za nim McRae i Sainz. W pozostałych rajdach sezonu, Loeb zwyciężył trzykrotnie, natomiast Sainz, raz. Poza zwycięstwami, załoga Citroëna zdobyła 15 miejsc na podium. Sezon 2003 zakończył się wywalczeniem wicemistrzostwa świata przez Sébastiena Loeba, który przegrał jednym punktem z Petterem Solbergiem, oraz trzeciego miejsca przez Carlosa Sainza. Dzięki temu Citroën World Rally Team zdobył pierwszy raz Mistrzostwo Świata Konstruktorów. Sezon 2003 był przedsmakiem przyszłej dominacji Citroëna i Sébastiena Loeba, na rajdowych trasach.

Rok 2004 był kolejnym udanym rokiem dla ekipy Citroën WRT, w której startowali dwaj kierowcy: Loeb i Sainz. Sébastien Loeb wygrał 6 z 16 rajdów sezonu, także 6 razy zajmował drugi stopień podium. Carlos Sainz dołożył jedno zwycięstwo. W rezultacie Citroën WRT zdobył drugi tytuł wśród konstruktorów, a Sébastien Loeb zapewnił sobie pierwsze zwycięstwo w generalnej klasyfikacji Mistrzostw Świata zdecydowanie wyprzedzając Pettera Solberga.

W sezonie 2005 Xsarą WRC ściagł się Sébastien Loeb oraz Francois Duval, który został zastąpiony w dwóch rajdach przez Carlosa Sainza. Loeb zwyciężył w 10 z 16 rajdów, natomiast Duval, jeden. Pozwoliło to zdobyć, ze znaczną przewagą, kolejny tytuł zarówno wśród kierowców, jak i konstruktorów.

Xsarą WRC w teamie OMV Kronos ścigał się także Manfred Stohl, który zajął drugie miejsce podczas Rajdu Cypru oraz trzecie podczas Rajdu Australii. W rezultacie w trzech rajdach sezonu 2005, dwa pierwsze miejsca zajmowała Xsara WRC.

Citroën Xsara WRC podczas Rajdu Akropolu 2006

Na 2006 rok Citroën WRT postanowił zawiesić starty w Rajdowych Mistrzostwach Świata w związku z pracami nad nowym autem WRC opartym na Citroënie C4.

Jednak Xsara WRC nie zniknęła z rajdowych tras. Sébastien Loeb wraz z nowym kierowcą – Danim Sordo, startowali w zespole Kronos Total Citroën World Rally Team, który dysponował kolejną wersją rozwojową Xsary WRC. Loeb zwyciężył w 8 z 16 rajdów, 4 razy był drugi. Z powodu złamanej ręki nie uczestniczył jednak w pozostałych 4 rajdach. Mimo to, dzięki uzyskanej przewadze zwyciężył w klasyfikacji generalnej Mistrzostw wyprzedzając o jeden punkt Marcusa Grönholma. Natomiast zespół Kronos wywalczył drugie miejsce w klasyfikacji konstruktorów.

W kolejnym sezonie Citroën WRT powrócił z nowym samochodem – Citroënem C4 WRC. Xsara WRC była samochodem zespołu OMV Kronos. Największym osiągnięciem było zajęcie drugiego miejsca przez François Duvala w Rajdzie Niemiec zaraz za Sébastienem Loebem w Citroënie C4 WRC.

W sezonie 2009 Xsara WRC odnosiła sukcesy za sprawą Pettera Solberga, który uczestnicząc w ośmiu rajdach za kierownicą Citroëna w specyfikacji z 2006 roku, dwukrotnie plasował się na trzeciej pozycji.

Podsumowanie[edytuj | edytuj kod]

Podczas 5 lat startów w latach 2002–2006 Xsara WRC wygrała 32 rajdy w Mistrzostwach Świata, więcej zwycięstw ma na swoim koncie tylko A-grupowa Lancia Delta, która wygrała 46 rajdów w 7 lat, a także następca Xsary WRC – Citroën C4 WRC, który wygrał 36 rajdów w 4 lata.

Sébastien Loeb startując w 44 rajdach Mistrzostw Świata, tylko trzykrotnie nie ukończył rajdu z powodów technicznych. Świadczy to, o bardzo dużej niezawodności konstrukcji i razem z osiągniętymi sukcesami mianuje Citroëna Xsarę WRC jednym z najlepszych aut rajdowych świata.

Zwycięstwa w WRC[edytuj | edytuj kod]

Nr Rajd Sezon Kierowca Pilot
1 Francja Rajd Korsyki 2001 Hiszpania Jesús Puras Hiszpania Marc Martí
2 Niemcy Rajd Niemiec 2002 Francja Sébastien Loeb Monako Daniel Elena
3 Monako Rajd Monte Carlo 2003 Francja Sébastien Loeb Monako Daniel Elena
4 Turcja Rajd Turcji 2003 Hiszpania Carlos Sainz Hiszpania Marc Martí
5 Niemcy Rajd Niemiec 2003 Francja Sébastien Loeb Monako Daniel Elena
6 Włochy Rajd San Remo 2003 Francja Sébastien Loeb Monako Daniel Elena
7 Monako Rajd Monte Carlo 2004 Francja Sébastien Loeb Monako Daniel Elena
8 Szwecja Rajd Szwecji 2004 Francja Sébastien Loeb Monako Daniel Elena
9 Cypr Rajd Cypru 2004 Francja Sébastien Loeb Monako Daniel Elena
10 Turcja Rajd Turcji 2004 Francja Sébastien Loeb Monako Daniel Elena
11 Argentyna Rajd Argentyny 2004 Hiszpania Carlos Sainz Hiszpania Marc Martí
12 Niemcy Rajd Niemiec 2004 Francja Sébastien Loeb Monako Daniel Elena
13 Australia Rajd Australii 2004 Francja Sébastien Loeb Monako Daniel Elena
14 Monako Rajd Monte Carlo 2005 Francja Sébastien Loeb Monako Daniel Elena
15 Nowa Zelandia Rajd Nowej Zelandii 2005 Francja Sébastien Loeb Monako Daniel Elena
16 Włochy Rajd Włoch 2005 Francja Sébastien Loeb Monako Daniel Elena
17 Cypr Rajd Cypru 2005 Francja Sébastien Loeb Monako Daniel Elena
18 Turcja Rajd Turcji 2005 Francja Sébastien Loeb Monako Daniel Elena
19 Grecja Rajd Grecji 2005 Francja Sébastien Loeb Monako Daniel Elena
20 Argentyna Rajd Argentyny 2005 Francja Sébastien Loeb Monako Daniel Elena
21 Niemcy Rajd Niemiec 2005 Francja Sébastien Loeb Monako Daniel Elena
22 Francja Rajd Korsyki 2005 Francja Sébastien Loeb Monako Daniel Elena
23 Hiszpania Rajd Hiszpanii 2005 Francja Sébastien Loeb Monako Daniel Elena
24 Australia Rajd Australii 2005 Belgia François Duval Belgia Sven Smeets
25 Meksyk Rajd Meksyku 2006 Francja Sébastien Loeb Monako Daniel Elena
26 Hiszpania Rajd Hiszpanii 2006 Francja Sébastien Loeb Monako Daniel Elena
27 Francja Rajd Korsyki 2006 Francja Sébastien Loeb Monako Daniel Elena
28 Argentyna Rajd Argentyny 2006 Francja Sébastien Loeb Monako Daniel Elena
29 Włochy Rajd Włoch 2006 Francja Sébastien Loeb Monako Daniel Elena
30 Niemcy Rajd Niemiec 2006 Francja Sébastien Loeb Monako Daniel Elena
31 Japonia Rajd Japonii 2006 Francja Sébastien Loeb Monako Daniel Elena
32 Cypr Rajd Cypru 2006 Francja Sébastien Loeb Monako Daniel Elena


Dane techniczne[edytuj | edytuj kod]

Citroën Xsara WRC w 2002 roku podczas testów w Finlandii

Xsara WRC wywodzi się z Xsary Kit Car, jednak w przeciwieństwie do niej była wyposażona w napęd na cztery koła i turbodoładowany silnik dysponujący mocą 310 KM.

Citroën Xsara T4 WRC
Silnik typ XU7JP4, DOHC, 4 cylindry, 16 zaworów
turbodoładowany, umieszczony poprzecznie z przodu
pochylony o 30 stopni w kierunku tyłu samochodu
Pojemność 1998 cm³
Średnica tłoka 86 mm
Skok tłoka 86 mm
Moc 310 KM / 5500 obr./min.
Moment obrotowy 570 Nm / 2750 obr./min.
Stopień sprężania 9:1
Napęd na cztery koła
Skrzynia biegów 6-biegowa sekwencyjna
X-Trac, montowana wzdłużnie
Aktywne dyferencjały przedni, centralny i tylny
Sprzęgło trójtarczowe, węglowe
Zawieszenie przód kolumna MacPhersona, regulowane stabilizatory przechyłu
Zawieszenie tył kolumna MacPhersona, regulowane stabilizatory przechyłu
Opony Michelin
Hamulce przód 380 mm, 6-tłoczkowe zaciski (asfalt)
Hamulce tył 304 mm, 4-tłoczkowe zaciski (asfalt)
Układ kierowniczy wspomagany hydraulicznie
Długość 4167 mm
Szerokość 1770 mm
Wysokość 1332 mm (asfalt)
1390 mm
Rozstaw osi 2550 mm
Rozstaw kół przód 1568 mm
Rozstaw kół tył 1568 mm
Masa własna 1230 kg

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]