City University of New York

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
City University of New York
Data założenia 1961
Typ uczelni publiczna
Państwo  Stany Zjednoczone
Adres Nowy Jork
Liczba pracowników
• naukowych

6700
Liczba studentów ~ 540 000
Rektor Dr. Matthew Goldstein
brak współrzędnych
Strona internetowa

City University of New York (CUNY; wym. kjuni) – system uczelni miejskich w Nowym Jorku. Jest to największy tego typu system w Stanach Zjednoczonych, liczący 23 instytucje, w tym: 11 czteroletnich uczelni, 7 dwuletnich oraz William E. Macaulay Honors College, centrum doktoranckie Graduate School and University Center, Szkoła Prawnicza City University of New York School of Law, Szkoła Dziennikarstwa CUNY Graduate School of Journalism i Szkołą Biomedyczną Sophie Davis School of Biomedical Education. Ponad 260.000 uczniów uczęszcza na cały lub półetatu, kolejne 273.000 osób to studenci zaoczni lub kursanci uczęszczający do instytucji rozsypanych po pięciu dzielnicach Nowego Jorku. Administracja uczelni znajduje się w Yorkville, na Manhattanie.

Uczniowie CUNY pochodzą z 205 krajów świata; około 60% z nich stanowią kobiety, 29% uczniów skończyło 24 lata. W dodatku z CUNY pochodzi 12 lauretów Nagrody Nobla a także: Sekretarz Stanu, sędziowie, kilku burmistrzów, członków Kongresu jak i samorządów stanowych, wielu naukowców i artystów.

CUNY jest trzecim co do wielkości systemem uniweryteckim w Stanach Zjednoczonych pod względem uczęszczających do niego uczniów (tuż za SUNY i California State University). CUNY i SUNY (State University of New York) są instucjami publicznymi, które operują niezależnie od siebie pomimo dofinansowania przez stan Nowy Jork. Instytucje CUNY położone są tylko w granicach pięciu dzielnic miasta Nowy Jork co sprawia, że otrzymują wsparcie od jego centralnego rządu.

Historia[edytuj]

Historia CUNY zaczyna się w roku 1847 jako Wolna Akademia (Free Academy) założona przez przewodniczącego departamentu edukacji w Nowym Jorku, Townsenda Harrisa. Szkoła była utworzona jako "uczelnia służąca bezpłatnym nauczaniem polegającym na publicznej edukacji". W 1929 Free Academy byłą przezwana na City College of New York (stając się najstarszą instytucją pośród wszystkich w CUNY)

W 1926 roku rząd Stanu Nowego Jorku stworzył Board of Higher Education of the City of New York, który miał za zadanie utworzenie i połączenie dodatkowych instytucji służących wyższej edukacji rosnącej populacji miasta. W tym czasie rząd Stanu przejął kontrolę nad miejskimi uczelniami i utworzył John Jay College w 1925, Brooklyn College w 1930, i Queens College w 1937 roku i kilka dwuletnich uczelni. [1]

W 1961 roku, Guberantor Nowego Jorku Nelson Rockefeller podpisał dekret o utworzeniu City University of New York łącząc tym samym dotychczasowo istniejące instytucje publiczne, a także dodając do nich szkołę doktorancką. W 1979, Board of Higher Education zmieniło nazwę na Board of Trustees of the CUNY. Od tego czasu system rozwinął się na 7 czteroletnich i 6 dwuletnich collegów, 4 szkoły cztero- i dwuletnie oraz kilka szkół profesjonalnych.

W 2012 roku, otworzony został nowy 2-letni college New Community College (pierwszy od ponad 40 lat) mieszczący się na West 40 Street, przylegający do Bryant Park w dzielnicu Manhattanu. Nowa siedziba NCC jest w trakcie budowy na West 59th Street & 10th Avenue. [2][potrzebny przypis].

Struktura[edytuj]

Przewodnictwem uniwersytetowi zajmuje się licząca 17 członków Board of Trustees. Dziesięciu z nich jest wskazanych przez gubernatora stanu, pięciu przez burmistrza miasta "w porozumieniu i za zgodą Senatu Stanu, dwóch jest "ex-officio", jeden jest wybrany spośród studentów i przez studentów na wszystkich uczelniach a jeden członek to niegłosujący wykładowca. Członkowie odbywają 7-letnią kadencję, która może być przedłużona jeszcze tylko raz na kolejne 7 lat. Prezydenci i dziekani indywidualnych instytucji odpowiadają bezpośrednio przed Board of Trustees, która również wybiera kanclerza uniwersytetu wykonującego rolę "CE&AO" "chief educational and administrative officer" przewodzącego całego systemu CUNY.

Instytucje[edytuj]

Rok utworzenia i nazwa uczelni [3][potrzebny przypis]:

Czteroletnie senior colleges[edytuj]

Dwuletnie community colleges[edytuj]

Profesjonalne i podyplomowe szkoły[edytuj]

Programy[edytuj]

Wszystkie instytucje oferują programy trwające od kilku tygodni do kilku miesięcy.

CUNY Baccalaureate for Unique and Interdisciplinary Studies[edytuj]

William E. Macaulay Honors College[edytuj]

Public safety[edytuj]

City University Television (CUNY TV)[edytuj]

CUNY posiada również całodobową publiczną stację telewizyjną nadającą na sieci kablowej (podstawowy abonament) na terenie miasta Nowego Jorku. Stacja współpracuje z innymi instytucjami CUNY i zatrudnia pełno-etatowych dziennikarzy, operatorów i producentów tworzących oryginalne serie i programy edukacyjno-publicystyczne nadawane na antenie, jak również na YouTube (w HD).

City University Film Festival (CUFF)[edytuj]

Oficjalny festiwal filmowy utworzony w 2009 roku.

Przypisy