City University of New York

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
City University of New York
Ilustracja
Dewiza Collegii Urbis Nov Eborac Sigullum – Respice, Adspice, Prospice
Data założenia 1961
Typ publiczna
Państwo  Stany Zjednoczone
Stan  Nowy Jork
Adres Nowy Jork
Liczba pracowników
• naukowych

6700
Liczba studentów ~ 540 000
Rektor Dr. Matthew Goldstein
Położenie na mapie stanu Nowy Jork
Mapa lokalizacyjna stanu Nowy Jork
City University of New York
City University of New York
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
City University of New York
City University of New York
40,730°N 73,997°W/40,730000 -73,997000
Strona internetowa

City University of New York (CUNY; wym. kjuni) – system uczelni miejskich w Nowym Jorku.

Jest to największy tego typu system w Stanach Zjednoczonych, liczy 23 instytucje, w tym: 11 czteroletnich uczelni, 7 dwuletnich oraz William E. Macaulay Honors College, centrum doktoranckie – CUNY Graduate Center, szkoła prawnicza – CUNY School of Law, szkoła dziennikarstwa – CUNY Graduate School of Journalism i szkoła biomedyczna – Sophie Davis School of Biomedical Education. Ponad 260 000 uczniów uczęszcza na cały lub półetatu, kolejne 273 000 osób to studenci zaoczni lub kursanci uczęszczający do instytucji rozsypanych po pięciu dzielnicach Nowego Jorku. Administracja uczelni znajduje się w Yorkville, na Manhattanie.

Uczniowie CUNY pochodzą z 205 krajów świata; około 60% z nich stanowią kobiety, 29% uczniów skończyło 24 lata. W dodatku z CUNY pochodzi 12 laureatów Nagrody Nobla a także: Sekretarz Stanu, sędziowie, kilku burmistrzów, członków Kongresu, jak i samorządów stanowych, wielu naukowców i artystów.

CUNY jest trzecim co do wielkości systemem uniwersyteckim w Stanach Zjednoczonych pod względem uczęszczających do niego uczniów (tuż za SUNY i California State University). CUNY i SUNY (State University of New York) są instytucjami publicznymi, które operują niezależnie od siebie pomimo dofinansowania przez stan Nowy Jork. Instytucje CUNY położone są tylko w granicach pięciu dzielnic miasta Nowy Jork co sprawia, że otrzymują wsparcie od jego centralnego rządu.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Historia CUNY zaczyna się w roku 1847 jako Wolna Akademia (Free Academy) założona przez przewodniczącego departamentu edukacji w Nowym Jorku, Townsenda Harrisa. Szkoła była utworzona jako „uczelnia służąca bezpłatnemu nauczaniu polegającemu na publicznej edukacji”. W 1929 nazwę Free Academy zmieniono na City College of New York (stając się najstarszą instytucją pośród wszystkich w CUNY).

W 1926 roku rząd Stanu Nowy Jork stworzył Board of Higher Education of the City of New York, który miał za zadanie utworzenie i połączenie dodatkowych instytucji służących wyższej edukacji rosnącej populacji miasta. W tym czasie rząd Stanu przejął kontrolę nad miejskimi uczelniami i utworzył John Jay College w 1925, Brooklyn College w 1930, Queens College w 1937 roku i kilka dwuletnich uczelni[1].

W 1961 roku Gubernator Nowego Jorku Nelson Rockefeller podpisał dekret o utworzeniu City University of New York łącząc tym samym dotychczasowo istniejące instytucje publiczne, a także dodając do nich szkołę doktorancką. W 1979 Board of Higher Education zmieniło nazwę na Board of Trustees of the CUNY. Od tego czasu system rozwinął się na 7 czteroletnich i 6 dwuletnich college’ów, 4 szkoły cztero- i dwuletnie oraz kilka szkół profesjonalnych.

W 2012 roku otworzony został nowy 2-letni college New Community College (pierwszy od ponad 40 lat) mieszczący się przy West 40 Street, przylegający do Bryant Park w dzielnicy Manhattan. Nowa siedziba NCC jest w trakcie budowy przy West 59th Street i 10th Avenue[2].

Struktura[edytuj | edytuj kod]

Uniwersytet jest zarządzany przez liczącą 17 członków Board of Trustees. Dziesięciu z nich jest wskazanych przez gubernatora stanu, pięciu przez burmistrza miasta „w porozumieniu i za zgodą Senatu Stanu, dwóch jest „ex-officio”, jeden jest wybrany spośród studentów i przez studentów na wszystkich uczelniach a jeden członek to niegłosujący wykładowca. Członkowie odbywają 7-letnią kadencję, która może być przedłużona tylko raz na kolejne 7 lat. Prezydenci i dziekani indywidualnych instytucji odpowiadają bezpośrednio przed Board of Trustees, która również wybiera kanclerza uniwersytetu pełniącego funkcję „CE&AO” „chief educational and administrative officer” całego systemu CUNY.

Instytucje[edytuj | edytuj kod]

Rok utworzenia i nazwa uczelni[3]:

Czteroletnie senior colleges[edytuj | edytuj kod]

Dwuletnie community colleges[edytuj | edytuj kod]

Profesjonalne i podyplomowe szkoły[edytuj | edytuj kod]

City University Television (CUNY TV)[edytuj | edytuj kod]

CUNY posiada również całodobową publiczną stację telewizyjną nadającą na sieci kablowej (podstawowy abonament) na terenie miasta Nowego Jorku. Stacja współpracuje z innymi instytucjami CUNY i zatrudnia pełno-etatowych dziennikarzy, operatorów i producentów tworzących oryginalne serie i programy edukacyjno-publicystyczne nadawane na antenie, jak również na YouTube (w HD).

City University Film Festival (CUFF)[edytuj | edytuj kod]

Oficjalny festiwal filmowy utworzony w 2009 roku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]