Clair Patterson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Clair Cameron Patterson
Data i miejsce urodzenia 2 czerwca 1922
Mitchellville, Iowa, USA
Data śmierci 5 grudnia 1995
Zawód, zajęcie geochemik
Cpatterson.signature.JPG

Clair Cameron Patterson (ur. 2 czerwca 1922 – zm. 5 grudnia 1995) to amerykański geochemik, który oszacował wiek Ziemi na 4,5 miliarda lat.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Patterson ukończył Grinnell College. W 1948 rozpoczął badania laboratoryjne na University of Chicago, a w 1952 przeniósł się do California Institute of Technology.

W celu oszacowania wieku Ziemi Patterson postanowił zbadać ilość uranu i ołowiu zawartego w skałach. Pomiary okazały się niedokładne, ze względu na zanieczyszczenie powietrza wynikłe z powszechnego stosowania benzyny ołowiowej. Dlatego postanowił zbadać meteoryty. W tym celu w 1953 r. wykorzystał do badań spektrograf masowy. Na konferencji naukowej ogłosił wynik swojej pracy określając wiek Ziemi na 4550 milionów lat (z marginesem błędu równym 70 milionów lat)[1].

Patterson przy tym odkrył wzmożone wartości ołowiu w atmosferze i próbował zwrócić uwagę opinii publicznej na to zanieczyszczenie, co doprowadziło do eliminacji dodatku tetraetyloołowiu w benzynie[2].

Otrzymane wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

  • Tyler Prize for Environmental Achievement (1995)
  • Goldschmidt Medal of the Geochemical Society (1980)
  • J. Lawrence Smith Medal (1973)

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Bryson 2006 ↓, s. 169. Cytat: "Siedem lat cierpliwej pracy zajęło Pattersonowi znalezienie odpowiednich skał i wykonanie wstępnych pomiarów. Wiosną 1953 roku zabrał swoje próbki do Argonne National Laboratory w stanie Illinois, gdzie przyznano mu czas na najnowszym modelu spektrografu masowego, urządzenia pozwalającego wykryć i zmierzyć niewielkie ilości uranu i ołowiu zwią. zanych w kryształach i wraz z nimi uwięzionych w skałach. Gdy w końcu uzyskał ostateczne wyniki, był tak podniecony, że pojechał prosto do swojego rodzinnego domu w stanie Iowa i kazał matce zawieźć się do szpitala, ponieważ sądził, że ma atak serca."
  2. Bryson 2006 ↓, s. 170. Cytat: "Patterson odkrył, że przed 1923 rokiem w atmosferze nie było prawie w ogóle związków ołowiu, a od tego czasu ich stężenie stale i niebezpiecznie rośnie. Usunięcie ołowiu z benzyny stało się jego życiowym celem, a on sam stał się głośnym i uporczywym krytykiem tej gałęzi przemysłu petrochemicznego oraz jej interesów."

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]