Clara Barton

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Clara Barton

Clara Barton (ur. 25 grudnia 1821 w North Oxford w Massachusetts, zm. 12 kwietnia 1912 w Glen Echo w Marylandzie) – amerykańska pielęgniarka i działaczka, założycielka Amerykańskiego Czerwonego Krzyża (ang. American Red Cross). Zaczęła karierę jako nauczycielka, następnie pracowała dla Amerykańskiego Biura Patentowego (ang. United States Patent Office, obecnie Patent and Trademark Office). Po wybuchu wojny secesyjnej zajęła się zaopatrzeniem dla wojska i opieką rannych.

Jej wysiłki spotkały się z powszechnym uznaniem. Nazywano ją „Aniołem Pól Bitewnych”[1]. W pierwszej chwili rząd Unii odmówił współpracy i pomocy. Dopiero w 1864 roku Barton została mianowana przełożoną pielęgniarek armii. Po zakończeniu wojny utworzyła biuro poszukiwania zaginionych żołnierzy. Dzięki jej staraniom odnaleziono ponad 12 tysięcy niezidentyfikowanych dotąd grobów.

Wysiłek w czasie i po wojnie spowodował wyraźne zmęczenie organizmu. Dla odpoczynku wyjechała więc w 1869 r. do Szwajcarii, gdzie zapoznała się z pracami Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, organizacji założonej w 1863 w Genewie. Włączyła się w prace MCK biorąc udział w działaniach podczas wojny francusko-pruskiej lat 1870-1871.

W 1873 roku Clara Barton wróciła do Stanów Zjednoczonych. W 1877 r., w przeddzień wybuchu wojny rosyjsko-tureckiej zaczęła przekonywać społeczeństwo USA do włączenia się w prace MCK, co zaowocowało powołaniem do życia ARC w roku 1881. Była pierwszym prezesem organizacji do 1904 r. W tym też czasie optowała za tym, by rząd USA ratyfikował konwencje genewskie co nastąpiło w 1882 r.

Stojąc na czele ARC uznała, że Czerwony Krzyż winien pomagać nie tylko ofiarom wojen. Przeprowadziła ustawę o pomocy dla ofiar klęsk żywiołowych i wspomogła ofiary powodzi w Johnstown w Pensylwanii w 1889 oraz wielkiego głodu w Rosji i USA w latach 1891 i 1896.

Napisała szereg książek o organizacji Czerwonego Krzyża, a po przejściu na emeryturę założyła Krajową Organizację Pierwszej Pomocy (ang. National First Aid Association of America). W 1974 r. jej dom w Glen Echo został uznany za jej pomnik (ang. Clara Barton National Historic Site).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]