Claude Arrieu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Claude Arrieu (ur. 30 listopada 1903 w Paryżu, zm. 7 marca 1990 tamże) – francuska kompozytorka[1].

Claude Arrieu
Ilustracja
Claude Arrieu siedzi po prawej
Data i miejsce urodzenia 30 listopada 1903
Paryż
Data i miejsce śmierci 7 marca 1990
Paryż
Instrumenty fortepian

Kształcona muzycznie od najmłodszych lat. Szczególnie interesowała się twórczością Wolfganga Amadeusa Mozarta i Johanna Sebastiana Bacha, a następnie Igora Strawinskiego[1]. Jednak najbardziej była zainspirowana Gabrielem Fauré, Claude'em Debussym i Maurice'em Ravelem[1].

Początkowo Arrieu studiowała w Konserwatorium Paryskim (od 1924 roku)[1]. Studiowała grę na fortepianie u Marguerite Long, brała udział w zajęciach z Georges Caussade, Noël Gallon, Jean Roger-Ducasse i Paulem Dukasem[1]. W 1932 r. otrzymała pierwszą nagrodę za kompozycję[1].

Od tego momentu Arrieu rozwinęła swój własny styl[1]. Zainteresowała się ewolucją języka muzycznego i różnymi środkami technicznymi dostępnymi do osiągnięcia tego celu[1]. W 1949 roku wygrała Prix Italia.[1] Pisała partytury w szerokim zakresie gatunków (koncerty, utwory orkiestrowe, w tym na orkiestrę kameralną, muzykę teatralną, filmową i radiową)[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j Claude Arrieu - Short Biography - Music Sales Classical, www.musicsalesclassical.com [dostęp 2018-04-30].