Claude Zidi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Claude Zidi
Data i miejsce urodzenia

25 lipca 1934
Paryż

Zawód

reżyser, scenarzysta, operator filmowy, producent filmowy

Claude Zidi (ur. 25 lipca 1934 w Paryżu) – francuski reżyser, scenarzysta, operator filmowy i producent filmowy, który zasłynął głównie z produkcji groteskowych komedii.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył technikum filmowe i TV. Zaczynał jako operator filmowy na planie dramatu Głową o mur (La Tête contre les murs, 1959) z Anouk Aimée i Charles'em Aznavourem, komedii romantycznej Gra dla sześciu kochanków (L'Eau à la bouche, 1960) z muzyką Serge Gainsbourga i komediodramatu Zabawa w masakrę (Jeu de massacre, 1967) z Jeanem-Pierre Casselem. Był autorem zdjęć do filmu 48 godzin miłości (Quarante-huit heures d'amour, 1969), komedii Sztylet (Poussez pas grand-père dans les cactus, 1969) z Michelem Galabru, Elise, prawdziwe życie (Élise ou la vraie vie, 1970). Pełnił funkcję asystenta operatorów przy realizacji filmów Claude'a Chabrola; dramatu biograficznego o francuskim seryjnym mordercy Henri-Desiré Landru Landru (1963) z Danielle Darrieux, Łanie (Les Biches, 1968) z Jeanem-Louisem Trintignantem, thrillera Niewierna żona (Femme infidele, 1969) i dramacie kryminalnym Niech bestia zdycha (Que la bête meure, 1969) oraz dreszczowca Rzeźnik (Le Boucher, 1970).

W 1971 roku zadebiutował jako reżyser i scenarzysta komedii przygodowo-wojennej Pięciu szalonych chłopaków (Les Bidasses en folie). Jego specjalnością stały się komedie, m.in. Wielka historia (Le Grand bazar, 1973) z Michelem Serraultem, Diabli mnie biorą (La moutarde me monte au nez, 1974) z udziałem Pierre'a Richarda i Jane Birkin, Skrzydełko czy nóżka (L'Aile ou la Cuisse, 1976) z Louisem de Funèsem i Coluche'em, Dubler (L'Animal, 1977) z Jeanem-Paulem Belmondem, Raquel Welch, Jane Birkin i Johnnym Hallydayem, Fajtłapa (Inspecteur la Bavure, 1980) z Coluche i Gérardem Depardieu, Głupstwa na wakacjach (Les Sous-doués en vacances, 1982) z Danielem Auteuilem i Florence Guérin. Zrealizował także melodramat Ich dwoje (Deux, 1989) z Gérardem Depardieu, Beatą Tyszkiewicz, François Cluzetem i Wojciechem Pszoniakiem.

W 1985 roku odebrał dwie nagrody Cezara za najlepszy film i reżyserię Skorumpowanych (Les Ripoux, 1984) z Thierrym Lhermitte'em. Zidi zdobył także nominację za najlepszy scenariusz oryginalny.

 Z tym tematem związana jest kategoria: Filmy w reżyserii Claude’a Zidi.

Wybrana filmografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]