Claudio Arrau

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Claudio Arrau
Ilustracja
Claudio Arrau (1974)
Imię i nazwisko Claudio Arrau León
Data i miejsce urodzenia 6 lutego 1903
Chillán
Pochodzenie chilijskie
Data i miejsce śmierci 9 czerwca 1991
Mürzzuschlag
Instrument fortepian
Gatunek muzyka poważna
Zawód muzyk
Wytwórnia płytowa RCA, EMI, Philips Records
Odznaczenia
Wielki Krzyż Zasługi Orderu Zasługi RFN Komandor Legii Honorowej (Francja) Kawaler Orderu Sztuki i Literatury (Francja) Order Orła Azteckiego (Meksyk)
Strona internetowa

Claudio Arrau León (ur. 6 lutego 1903 w Chillán, zm. 9 czerwca 1991 w Mürzzuschlag)[1]chilijski pianista i pedagog.

Zarys biografii[edytuj | edytuj kod]

Karierę koncertową rozpoczął w piątym roku życia. W 1913 podjął formalne studia muzyczne w Konserwatorium Sterna w Berlinie (Stern'sches Konservatorium), gdzie prowadził go Martin Krause. Po odebraniu dyplomu ukończenia szkoły odbył w 1918 pierwsze tournée po Europie. Powrócił do Ameryki w 1921, dając szereg koncertów w Argentynie i Chile. Po koncercie w 1923 w Nowym Jorku debiutował w międzynarodowym środowisku muzycznym z wielkim powodzeniem. Dwa lata później otrzymał propozycję podjęcia pracy w berlińskim konserwatorium jako nauczyciel gry fortepianowej, na którą odpowiedział pozytywnie. Przypieczętowaniem świeżo zdobytej sławy była pierwsza nagroda na Międzynarodowym Konkursie Wykonań Muzycznych, przyznana mu w Genewie w 1927. W 1940 opuścił Niemcy i reemigrował do Santiago. Założył tam prywatną szkołę dla pianistów, której był dyrektorem. Jednak rok później zrzekł się tej funkcji i wyjechał do Nowego Jorku, gdzie osiedlił się na stałe.

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

W 1937 poślubił niemiecką mezzosopranistkę, Ruth Schneider, z którą miał troje dzieci: córkę – Carmen (1938–2006) oraz synów – Maria (1940–1988) i Christophera (ur. 1959).

Muzyka[edytuj | edytuj kod]

W swoim repertuarze miał utwory fortepianowe z różnych epok, ale ceniony jest głównie jako interpretator muzyki romantycznej, zwłaszcza utworów Fryderyka Chopina, Ferenca Liszta, Johannesa Brahmsa[potrzebne źródło]. Niejednokrotnie wykonywał wszystkie sonaty Ludwiga van Beethovena na swoich recitalach m.in. w Paryżu, Londynie i Nowym Jorku. Jego grę cechowała techniczna doskonałość, subtelne zróżnicowanie brzmienia, płynność prowadzenia frazy i wyrafinowane wykończenie każdego szczegółu.[potrzebne źródło]

Przypisy

  1. arrausite.free.fr - Claudio Arrau (fr.) [dostęp 2012-01-25]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]