Clericus Cup

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Clericus Cup
Państwo  Watykan
Dyscyplina piłka nożna
Data założenia 2007
Rozgrywki
Liczba drużyn 16
Zwycięzcy
Pierwszy zwycięzca Redemptoris Mater (3 razy)
Obecny zwycięzca North American Martyrs
(1 raz)
Najwięcej zwycięstw Redemptoris Mater (3 razy)
Strona internetowa

Clericus Cup – rozgrywki piłkarskie, w których biorą udział drużyny złożone z księży i seminarzystów uczelni papieskich w Rzymie. Pomysłodawcą imprezy jest kardynał Tarcisio Bertone, znany ze swego zamiłowania do piłki nożnej.

W rozgrywkach bierze udział 16 drużyn, w tym jedna z Watykanu. Do 2010 roku w eliminacjach były one podzielone na dwie grupy po 8 drużyn, a z każdej grupy wychodziły po 4 drużyny. Od 2011 roku (V edycja) drużyny podzielone są na 4 grupy po 4 zespoły. Za zwycięstwo w regulaminowym czasie gry (60 minut) dostaje się 3 punkty, za przegraną 0. Jeśli w regulaminowym czasie gry nie dojdzie do rozstrzygnięcia, nie ma dogrywki, lecz od razu przechodzi się do konkursu rzutów karnych. Za zwycięstwo w karnych dostaje się 2 punkty, za porażkę 1 punkt. W fazie pucharowej drużyny także grają ze sobą 1 mecz, i podobnie jak w fazie grupowej, tak i tutaj (w przypadku remisu) od razu dochodzi do konkursu rzutów karnych. Rozgrywane są ćwierćfinały, półfinały, finał i mecz o trzecie miejsce. Zwycięska drużyna otrzymuje specjalny puchar. Mecze odbywają się w ciągu tygodnia tak, aby nie kolidować z mszami. Połowy meczu trwają 30 minut.

Pierwszy w historii mecz w ramach Clericus Cup został rozegrany 24 lutego 2007, kiedy to reprezentacja kolegium Maria Mater Ecclesiae pokonała reprezentację Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego 6:0. Pierwszym zwycięzcą została drużyna z seminarium Redemptoris Mater w Rzymie.

Triumfatorzy pucharu[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]