Clickbait

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Clickbait – termin określający specyficzne zjawisko internetowe, którego powszechny odbiór jest jednoznacznie negatywny. Bezpośrednim i/lub nadrzędnym celem Clickbait'u jest generowanie zysków z reklam internetowych ("wyskakujących" często równolegle z kliknięciem w nagłówek), kosztem rzetelności informacji. Coraz częściej również, odbywa się to kosztem merytorycznego związku nagłówka z treścią, do której ten kieruje.

Clickbait charakteryzuje się sensacyjnym nagłówkiem i/lub miniaturką przyciągającą uwagę, co ma zachęcić do kliknięcia w tak oznaczony materiał oraz (co powoli wchodzi do standardu) jego udostępniania w serwisach społecznościowych.

Clickbait, jako zjawisko, żeruje zwykle na naturalnej ciekawości (ang. curiosity gap) dostarczając krótkie, chwytliwe hasło, które zaciekawia internautę. Hasło to jednak, choć posiada silne zabarwienie emocjonalne, jest na ogół luźno powiązane z treścią samego artykułu (bywa nawet, że nie jest powiązane wcale).

Cechą charakterystyczną zjawiska Clickbait'u jest konieczność kliknięcia w artykuł, aby przejść do właściwej treści. Najczęściej, kończy się to zetknięciem z informacjami zapowiadającymi się ciekawiej lub prezentującymi inną niż przewidywana tematykę, co jest bardzo irytujące dla użytkownika. [1][2][3]. Irytację wzmacnia obecność reklam, ulokowanych często tak, że czytanie artykułu zostaje znacznie utrudnione.

Pojęcia "clickbait" używa się potocznie w dwojakim znaczeniu; jedno z nich odnosi się do całości powyżej opisanego zjawiska, drugie zaś do samego nagłówka, bez którego o tym zjawisku nie byłoby mowy.

Clickbait stanowi odzwierciedlenie powszechnie stosowanej zasady każdego marketingu ("ocenianie po okładce"). Zjawisko źródłowe, którego przejaw stanowi Clickbait, nie zostało nawet dobrze opisane i sklasyfikowane, ponieważ jego powszechność w innych sferach życia przerodziła się w standard. W realiach internetowych zwraca ono na siebie uwagę, ponieważ zawiedziony czytelnik nie będzie żądać odszkodowania czy zwrotu czasu straconego na pechowe kliknięcie. Z tej racji, reguła "okładki" może przybierać w sieci najbardziej fałszywe (zwodnicze) formy.

Z drugiej strony, tak właśnie rośnie świadomość internetowej społeczności, dzięki clickbaitom, lepiej wyczulonej na analogiczny, choć mniej dosadny mechanizm poza internetem. Tym bardziej, że portale www posługujące się metodą clickbaitu, nie cieszą się dużą liczbą stałych odwiedzających i zbierają niepochlebne komentarze.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]