Clickbait

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przykłady clickbaitu (od lewej): "Czołowy lekarz ujawnia najgorszy węglowodan nr 1, który spożywasz" oraz "Sekret zarabiania pieniędzy, którego banki nie chcą, abyś znał"

Clickbait (ang. click „kliknięcie”, bait [beɪt] „przynęta”) – zjawisko internetowe polegające na przyciąganiu uwagi za pomocą tytułów bądź miniaturek, które przesadnie wyolbrzymiają faktyczną treść lub znaczenie artykułu[1].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Głównym celem clickbaitu jest generowanie zysków z reklam internetowych („wyskakujących” często równolegle z kliknięciem w nagłówek), kosztem rzetelności informacji. Coraz częściej również odbywa się to kosztem merytorycznego związku nagłówka z treścią, do której ten kieruje.

Clickbait charakteryzuje się sensacyjnym nagłówkiem lub miniaturką przyciągającą uwagę, co ma zachęcić do kliknięcia w tak oznaczony materiał oraz (co powoli wchodzi do standardu) jego udostępniania w serwisach społecznościowych. Wykorzystuje zwykle naturalną ciekawość człowieka (ang. curiosity gap) dostarczając krótkie, chwytliwe hasło, które zaciekawia internautę. Hasło to jednak, choć posiada silne zabarwienie emocjonalne, jest na ogół luźno powiązane z treścią samego artykułu (bywa nawet, że nie jest powiązane wcale).

Cechą charakterystyczną zjawiska clickbaitu jest konieczność kliknięcia w artykuł, aby przejść do właściwej treści. Najczęściej, kończy się to zetknięciem z informacjami, które zapowiadały się ciekawiej lub prezentują inną niż przewidywana tematykę, co jest bardzo irytujące dla użytkownika[2][3][4]. Irytację wzmacnia obecność reklam, ulokowanych często tak, że czytanie artykułu jest utrudnione.

Pojęcia clickbait używa się potocznie w dwojakim znaczeniu; jedno z nich odnosi się do całości powyżej opisanego zjawiska, drugie zaś do samego nagłówka wiadomości.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Definition of CLICKBAIT, merriam-webster.com [dostęp 2019-01-08] (ang.).
  2. Derek Thompson: Upworthy: I Thought This Website Was Crazy, but What Happened Next Changed Everything. theatlantic.com. [dostęp 2017-02-20].
  3. Katy Waldman: Mind the ‘curiosity gap’: How can Upworthy be ‘noble’ and right when its clickbait headlines feel so wrong?. nationalpost.com. [dostęp 2017-02-20].
  4. Emily Shire: Saving Us From Ourselves: The Anti-Clickbait Movement. thedailybeast.com. [dostęp 2017-02-20].