Przejdź do zawartości

Clint Mansell

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Clint Mansell
Ilustracja
Clint Mansell z Sonus Quartet grając w Londynie
Imię i nazwisko

Clinton Darryl Mansell

Data i miejsce urodzenia

7 stycznia 1963
Coventry

Instrumenty

gitara, instrumenty klawiszowe

Gatunki

muzyka filmowa

Zawód

muzyk, kompozytor

Aktywność

od 1981

Powiązania

Pop Will Eat Itself

Strona internetowa

Clint Mansell (ur. 7 stycznia 1963[1] w Coventry) – brytyjski muzyk i kompozytor. Karierę muzyczną rozpoczął jako wokalista i gitarzysta zespołu Pop Will Eat Itself. Dzięki uprzejmości swojego przyjaciela, reżysera Darrena Aronofsky’ego, Clint zadebiutował w filmie π, nagrywając do niego ścieżkę dźwiękową. Następnym dziełem jakie stworzył była ścieżka do Requiem dla snu z motywem przewodnim Lux Aeterna, dzięki której artysta zdobył wielki rozgłos. Kompozycje, które napisał do tego filmu pojawiały się również często w zwiastunach, najbardziej znaną wersją jest Requiem for a Tower, stworzona na potrzeby zwiastuna do drugiej części Władcy pierścieni Petera Jacksona.

Przy ścieżce dźwiękowej do filmu Źródło Darrena Aronofsky’ego kompozytor pracował z grupą rockową Mogwai. Muzykę przygotował on sam, a następnie, już w Szkocji, wspólnie z zespołem zarejestrował materiał[2]. W 2007 roku soundtrack ten otrzymał nominację do nagrody Złotych Globów[3].

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Colin Larkin: The Guinness Encyclopedia of Popular Music: Lincoln, Abe-Primettes. Guinness Pub., s. 3293. ISBN 978-1-56159-176-3.
  2. http://www.ziemianiczyja.pl/2010/06/clint-mansell-wywiad/ Wywiad z Clintem Mansellem, ziemianiczyja.pl, 24 czerwca 2010
  3. Golden Globes 2007: The nominations. news.bbc.co.uk. [dostęp 2016-10-24]. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]