Club-Mate

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Club-Mate
Inne nazwy Sekt-Bronte
Rodzaj napój bezalkoholowy
Zawartość alkoholu 0%
Wytwórca Browar Loscher
Pochodzenie Dietenhofen, Niemcy
Data wprowadzenia 1924
Składniki yerba mate
Odmiany Club-Mate, Club-Mate Cola, Club-Mate Winter Edition

Club-Mate − gazowany, kofeinowy napój z ekstraktu mate produkowany od 1924 roku przez Browar Loscher (Brauerei Loscher) niedaleko Münchsteinach w Niemczech[1]. Club-Mate zawiera 20 mg kofeiny na 100 ml. Ma małą zawartość cukru w porównaniu do innych napojów, takich jak cola lub napoje energetyczne.

Club-Mate jest dostępny w butelkach 0,33 i 0,5 l.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Club-Mate zostało stworzone i na początku było sprzedawane przez koncern Geola z Dietenhofen w Niemczech pod nazwą Sekt-Bronte[2]. Przed przejęciem koncernu Geola przez Loscher, Club-Mate było znane jedynie w regionie Dietenhofen.

W grudniu 2007 roku Loscher wprowadził zimową edycję Club-Mate. Ta limitowana edycja Club-Mate zawiera oryginalny skład zmieszany z kardamonem, cynamonem, anyżem gwiazdkowym oraz ekstraktem cytrusowym i od tego czasu jest sprzedawana w czasie zimy.

W 2009 roku wprowadzono napój cola oparty na bazie Club-Mate.

W czerwcu 2014 roku Club-Mate było dostępne w ponad 40 krajach[3], głównie w Europie, ale również w Kanadzie[4], Australii, Izraelu, Turcji i Republice Południowej Afryki.

Kultura hakerów[edytuj | edytuj kod]

Club-Mate zdobyło uznanie w kręgach hakerów komputerowych, głównie w Europie. Bruce Sterling napisał w magazynie Wired, że jest to jego ulubiony napój, który może dostać w niemieckim Chaos Computer Club, Noisebridge[5] i HOPE[6] w Stanach Zjednoczonych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]