Club Atlético Belgrano

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Belgrano de Córdoba
Pełna nazwa Club Atlético Belgrano
Przydomek Los piratas, Los celestes
Data założenia 19 marca 1905
Liga Primera División
Stadion Estadio Gigante de Alberdi, Córdoba
Prezes Armando Pérez
Trener Ricardo Zielinski
Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe

Club Atlético Belgrano de Córdoba jest argentyńskim klubem sportowym z siedzibą w mieście Córdoba, najbardziej znanym ze swej sekcji piłki nożnej. Klub gra obecnie w I lidze argentyńskiej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Klub założony został w roku 1905 przez grupę nastolatków, z mającym 14 lat Arturo Orgazem jako pierwszym prezesem. Nazwali swój klub na cześć argentyńskiego bohatera narodowego Manuela Belgrano, natomiast barwy klubu wywodzą się od flagi narodowej, której twórcą był właśnie Belgrano.

W roku 1908 klub wystartował w drugiej lidze miasta Córdoba, zdobywając mistrzostwo, potem następne dwa mistrzostwa tej ligi dały awans do lokalnej pierwszej ligi. Ponieważ klubowy stadion nie spełniał wymogów stawianych w pierwszej lidze, kibice Belgrano wraz z zawodnikami „wypożyczali” na czas meczów słupki, siatkę i ogrodzenia z pobliskich domów by spełnić wymagania. Po meczu zwracali wszystko właścicielom, zostawiając rzeczy w poprzednim porządku. Ten rodzaj „pożyczki bez pozwolenia” przyniósł im przydomek Piratas („Piraci”)[potrzebny przypis].

Po założeniu Federación Cordobesa de Fútbol („Związek piłkarski prowincji Córdoba”), Belgrano wygrało pierwsze mistrzostwo prowincji w 1913 roku. Następny sezon zapoczątkował derby miasta pomiędzy Belgrano a Talleres. Drużyny spotkały się już w pierwszej rundzie, lecz te pierwsze derby trwały jedynie 4 minuty, gdyż Talleres opuścił boisko po wątpliwej bramce przyznanej drużynie Belgrano.[potrzebny przypis]

W latach 1929-1937 Belgrano wygrało wszystkie mistrzostwa ligi prowincji Córdoba, oprócz roku 1934 kiedy to triumfował Talleres. Potem wygrywali jeszcze w 1940, 1946, 1947, 1950, 1952, 1954, 1955, 1956 (Unión Cordobesa de Fútbol) oraz 1957.

Belgrano grał od 1968 w ogólnokrajowej prowincjonalnej lidze Nacional. W roku 1986 awansował do drugiej ligi. Pierwszą ligę argentyńską klub osiągnął w roku 1992, w której grał do roku 1996. Po krótkiej absencji Belgrano wrócił do pierwszej ligi w 1998, by w sezonie 2001/02 znów spaść do ligi drugiej.

Pokonując dwukrotnie po 2:1 trzecią od końca pierwszoligowej tabeli spadkowej drużynę Olimpo Bahía Blanca, Belgrano znów znalazł się wśród najlepszych drużyn Argentyny.

Stadion[edytuj | edytuj kod]

Dnia 17 marca 1929 ukończony został jeden z pierwszych cementowych stadionów w Argentynie - Estadio Gigante de Alberdi. El Gigante został w 1997 zmodernizowany, by sprostać wymaganiom pierwszej i drugiej ligi argentyńskiej.