Cmentarz Śmiechowski w Wejherowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cmentarz Śmiechowski
w Wejherowie
Ilustracja
Państwo  Polska
Województwo  pomorskie
Miejscowość Wejherowo
Adres ul. Edmunda Roszczynialskiego
Typ cmentarza komunalny
Stan cmentarza czynny
Zarządca Parafia Świętej Trójcy w Wejherowie
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa pomorskiego
Cmentarz Śmiechowskiw Wejherowie
Cmentarz Śmiechowski
w Wejherowie
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Cmentarz Śmiechowskiw Wejherowie
Cmentarz Śmiechowski
w Wejherowie
Ziemia54°35′48,91″N 18°16′04,26″E/54,596919 18,267850

Cmentarz Śmiechowski - największy cmentarz w Wejherowie, położony przy ulicy Edmunda Roszczynialskiego, w dzielnicy Śmiechowo. Mimo, iż jest administrowany przez parafię katolicką pod wezwaniem Świętej Trójcy, pełni rolę cmentarza komunalnego[1].

Historia cmentarza[edytuj | edytuj kod]

Historia cmentarza sięga roku 1942. Całkowicie zapełnił się Stary Cmentarz, którego powiększenie nie było możliwie (alarmujące informacje o przepełnieniu pojawiły się, m.in. w 1939 r.). Niemcy założyli nową nekropolię z przeznaczeniem dla Polaków. Powstały szczegółowe plany oraz rozpoczęto budowę drogi z cmentarza do miasta. W 1944 r. nastąpiły pierwsze pochówki[2].

Mimo poszukiwań innych miejsc pod cmentarz, jednak zdecydowano się na lokalizację wcześniej wybraną przez Niemców. Dyrekcja Lasów Państwowych przekazała ten teren w wieczyste użytkowanie miastu. Administratorem cmentarza została parafia pw. Świętej Trójcy. Cmentarz w latach 1949–1959 był nekropolią wyznaniową – katolicką. Projekt cmentarza kuria biskupia w Pelplinie zatwierdziła w 1952 roku, a prezydium PRN dopiero w 1956 roku. Pierwszy pogrzeb odbył się latem 1957 roku. W 1959 r. decyzją władz cmentarz stał się nekropolią komunalną[2].

Do 1978 roku trwało zagospodarowywanie nekropolii. W centrum cmentarza stanął wysoki krzyż. Problemem okazała się budowa kostnicy. Prezydium PRN zaleciło wybudowanie kostnicy na koszt parafii, a Kościół twierdził, że budowę powinno sfinansować miasto. Przez kilkadziesiąt lat kostnicy nie zbudowano, a jej funkcję pełniła kaplica – kostnica przy dawnym szpitalu (ul. Św. Jacka). Okazały dom przedpogrzebowy wybudowano dopiero na początku lat osiemdziesiątych. Budowę w całości sfinansowała parafia. Kościół został konsekrowany przez ordynariusza chełmińskiego Mariana Przykuckiego. Później doprowadzono do cmentarza bieżącą wodę i elektryczność, a na główną aleję wylano asfalt. Od strony ul. Roszczynialskiego postawiono nowe ogrodzenie, a w głębi cmentarza wybudowano obiekt gospodarczy. Kilka lat temu nekropolia zyskała również nowe oświetlenie.

Obecnie Cmentarz Śmiechowski jest jedynym wykorzystywanym miejscem pochówku w Wejherowie, co sprawia, że zaczyna na nim brakować miejsca. Możliwości powiększenia cmentarza są ograniczone ze względu na jego naturalne położenie, jest on bowiem z trzech stron otoczony wzgórzami morenowymi.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wejherowskie Powązki. Rozmowa z Mirosławem Lademannem, "Puls Wejherowa", http://www.pulswejherowa.pl/start/376-wejherowskie-powzki, [dostęp: 26.12.2012].
  2. a b Tamże.